Ushtria ukrainase raportoi të martën se kishte shkatërruar një depo municioni ruse në Ukrainën jugore , ndërsa shpëtimtarët thanë se numri i të vdekurve nga një sulm rus në fundjavë në lindje të vendit u rrit në 41.

Një sulm me raketë gjatë natës kishte në shënjestër depon në Nova Kakhovka të kontrolluar nga Rusia, tha komanda jugore e ushtrisë ukrainase. Nova Kakhovka është rreth 55 kilometra (35 milje) në lindje të qytetit port të Detit të Zi Kherson, i cili gjithashtu është i pushtuar nga forcat ruse.

Saktësia e sulmit sugjeroi që forcat ukrainase të përdornin sistemet raketore të artilerisë së lartë të lëvizshmërisë së lartë, ose HIMARS, të furnizuara nga SHBA. Ukraina tregoi ditët e fundit se mund të nisë një kundërofensivë për të rimarrë territorin në jug ndërsa Rusia bombardon rajonin lindor të Donbasit.

Agjencia ruse e lajmeve Tass ofroi një rrëfim të ndryshëm për shpërthimin në Nova Kakhovka, duke thënë se një depo e plehrave minerale shpërtheu dhe se një treg, spital dhe shtëpi u dëmtuan. Disa nga përbërësit e plehrave mund të përdoren për municion.

Një fotografi satelitore e marrë të martën dhe e analizuar nga Associated Press tregoi dëme të konsiderueshme. Një krater i madh u hap pikërisht aty ku dikur qëndronte një strukturë e madhe si magazinë.

Ukraina tani ka tetë nga sistemet HIMAR, një raketë lëshuese të montuar në kamion me saktësi të lartë dhe Uashingtoni ka premtuar të dërgojë katër të tjera.

“Okupatorët e kanë ndjerë tashmë se si është artileria moderne dhe pjesa e pasme e tyre nuk do të jetë e sigurt askund në tokën tonë që ata kanë pushtuar”, tha Presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës me video. “Ata kanë ndjerë se operacionet e oficerëve tanë të inteligjencës për mbrojtjen e atdheut të tyre janë të një madhësie më të fortë se çdo operacion i tyre special.”

Diku tjetër në Ukrainë, granatimet ruse gjatë 24 orëve të fundit vranë të paktën 16 civilë dhe plagosën 48 të tjerë, tha zyra presidenciale e Ukrainës në përditësimin e saj të mëngjesit të së martës. Qytetet dhe qytezat në pesë rajone juglindore u vunë nën zjarrin rus, tha zyra.

Nëntë civilë u vranë dhe dy të tjerë u plagosën në provincën Donetsk, e cila përbën gjysmën e Donbasit. Sulmet me raketa ruse kishin në shënjestër qytetet Sloviansk dhe Toretsk, ku u godit një kopsht fëmijësh, tha zyra presidenciale.

Ushtria britanike tha të martën se Rusia po vazhdonte të bënte “përfitime të vogla, në rritje” në Donetsk, ku luftimet e ashpra e çuan guvernatorin e provincës javën e kaluar që të nxiste 350,000 banorët e saj të mbetur të lëviznin në vende më të sigurta në Ukrainën perëndimore.

Numri i të vdekurve nga një sulm me raketa ruse që goditi një ndërtesë apartamentesh në Donetsk të shtunën u rrit në 41, tha agjencia e shërbimeve emergjente të martën pasdite. Ai tha se katër trupa të tjerë u gjetën dhe nëntë njerëz u shpëtuan nga rrënojat e ndërtesës në Chasiv Yar.

Megjithatë, shumë njerëz në Donbas, një rajon pjellor industrial në Ukrainën lindore, i përbërë nga provincat Donetsk dhe Luhansk, refuzojnë – ose nuk janë në gjendje të ikin, pavarësisht se dhjetëra civilë vriten dhe plagosen çdo javë.

Në Kharkivin verilindor, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, dhe rajonin përreth tij, sulmet ruse goditën ndërtesat e banimit, duke vrarë katër civilë dhe duke plagosur nëntë, thanë zyrtarët ukrainas.

“Rusët vazhdojnë taktikat e tyre të frikësimit të popullatës paqësore të rajonit të Kharkiv,” shkroi guvernatori i Kharkiv, Oleh Syniehubov të martën në Telegram.

Zjarri rus goditi gjithashtu qytetin jugor të Mykolaiv të martën në mëngjes, duke goditur ndërtesat e banimit. Dymbëdhjetë persona u plagosën si rezultat i bombardimeve ruse, me disa nga raketat që goditën dy objekte mjekësore, tha guvernatori rajonal Vitaliy Kim në Telegram.

Sirenat e sulmit ajror ranë të martën në qytetin perëndimor të Lviv,  sirenat e para të ditës atje në më shumë se një javë dhe në zona të tjera të Ukrainës ndërsa forcat ruse vazhduan të bëjnë përparime.

Në Luhanskun lindor, “luftimet vazhdojnë pranë fshatrave” në kufirin administrativ me fqinjin Donetsk, tha të martën për Associated Press guvernatori i Luhansk, Serhiy Haidai.

“Ushtria ruse djeg gjithçka në rrugën e saj. Grumbullimi i artilerisë nuk ndalet dhe ndonjëherë vazhdon për katër deri në gjashtë orë në fund”, tha Haidai.

Konferenca e inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes britanike tha se Rusia kishte pushtuar qytetin Hryhorivka dhe vazhdoi të shtyjë drejt qyteteve të provincës Donetsk, Kramatorsk dhe Sloviansk.

“Forcat ruse ka të ngjarë të mbajnë presion ushtarak mbi forcat ukrainase ndërsa rigrupohen dhe rindërtohen për ofensiva të mëtejshme në të ardhmen e afërt”, thuhet në njoftimin e inteligjencës.

Megjithatë, Rusia mund të jetë duke u mbështetur më shumë në kontraktorët privatë ushtarakë, si Grupi Wagner, për të shmangur një mobilizim të përgjithshëm, tha ministria britanike. Zyrtarët perëndimorë e kanë akuzuar Wagnerin për përdorimin e mercenarëve për të luftuar në Afrikë dhe gjetkë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb