Pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin po pëson goditje të reja pasi numri i të vdekurve rusë rritet në 17,000 pa pushtuar ndonjë territor të ri, ka thënë Kievi.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha sot se nuk ka pasur “asnjë ndryshim të rëndësishëm në disponimin e forcave ruse” në vend gjatë 24 orëve të fundit dhe Rusia ende nuk ka pushtuar ndonjë qytet të madh pas një muaji luftimesh.

Ata thanë se “mungesat logjistike të ushtrisë ruse janë përzjerë edhe me mungesa e vazhdueshme e shpejtësisë dhe moralit si dhe luftimet agresive nga ukrainasit”.

Ministria e Mbrojtjes e Kievit tha se Rusia është detyruar të tërheqë disa njësi që rrethojnë kryeqytetin pas humbjeve të mëdha.

Tërheqja ka ‘ulur ndjeshëm’ intensitetin e avancimit në qytet ndërsa trupat e Putinit rigrupohen në Bjellorusi.

Ata që ende përpiqen të përparojnë në Kiev po përpiqen të kapin rrugët dhe vendbanimet kryesore në verilindje dhe veriperëndim të qytetit, por po frenohen nga ukrainasit sfidues.

Zëvendësministrja ukrainase e mbrojtjes Hanna Malyar tha: “Që nga sot, armiku po rigrupon forcat e tij, por ata nuk mund të përparojnë askund në Ukrainë”.

Në një tjetër humbje simbolike shkatërruese, divizioni i famshëm i tankeve të Gardës së 4-të të Rusisë, i cili u formua në Stalingrad dhe ndihmoi në çlirimin e Polonisë nga nazistët, është shkatërruar nga ukrainasit.

Tanket e djegura u panë në qytetin e Trostyanets, 200 milje në perëndim të Kievit, me ushtarë të vrarë ose të kapur.

Rusia ka fituar më shumë terren në jug pranë qytetit të Mariupolit, ku luftimet e ashpra vazhdojnë ndërsa Moska përpiqet të pushtojë portin.

Qyteti port i rrethuar është ‘shndërruar në pluhur’ dhe është në prag të një katastrofe humanitare, tha sot kryebashkiaku i tij.

Kryebashkiaku Vadym Boichenko tha se 160,000 civilë janë bllokuar pa energji elektrike dhe duhet të evakuohen plotësisht.

Ai tha se 26 autobusë evakuimi janë në gatishmëri, por njerëzit e Putinit nuk kishin rënë dakord t’u siguronin atyre një kalim të sigurt.

Civilët e bllokuar në qytet janë të rrethuar nga forcat ruse, me furnizime gjithnjë e në pakësim të ushqimit, ujit dhe ilaçeve.

Mariupol shihet gjerësisht si një vend strategjik për pushtuesit rusë për të krijuar një urë midis Krimesë, të aneksuar nga Moska në 2014, dhe dy enklavave separatiste në Ukrainën lindore.

Rusia po mban një bllokadë të bregut të Detit të Zi të Ukrainës, duke ndërprerë tregtinë detare me vendin.

Marina ruse po kryen gjithashtu sulme raketore ‘sporadike’ kundër objektivave në Ukrainë, tha ministria.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: