Mbrojtja ajrore ukrainase rrëzoi 29 nga 38 dronë (mjete ajrore pa pilot) të nisura gjatë natës nga forcat ruse, njoftoi sot Forcat Ajrore të Ukrainës.

Në deklaratën e lëshuar, forcat ajrore të Kievit sqaruan se forcat ruse lëshuan dronët Shahed të prodhuar nga territori rus në disa valë.

Sulmi në disa rajone të Ukrainës zgjati nga ora 20:00 me orën lokale të premten deri në orën 04:00 me kohën lokale sot, të shtunën.

Një nga dronët që i shpëtoi mbrojtjes ajrore të Ukrainës, goditi një objekt energjetik në Odessa, duke plagosur një person.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb