Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka deklaruar se konflikti i vazhdueshëm në Gaza është në fakt një luftë kundër fëmijëve.

James Elder, zëdhënës i UNICEF-it, theksoi se dhuna dhe shkatërrimi i gjerë i shkaktuar nga ushtria izraelite nuk do të sjellë paqe për fëmijët e rajonit.

Elder, i vendosur aktualisht në Gaza, shprehu shqetësim të thellë për zvogëlimin e shpresës tek banorët e Gazës, veçanërisht tek të rinjtë. Ai bëri thirrje për ndërhyrje globale për t’i dhënë fund katastrofës humanitare. Elder rrëfeu histori tronditëse të fëmijëve që kanë humbur familjet dhe shtëpitë e tyre, duke vuajtur nga kequshqyerja dhe trauma psikologjike. Ai nënvizoi nevojën urgjente për një armëpushim të menjëhershëm për të shpëtuar jetët e fëmijëve dhe për t’u siguruar atyre kujdesin shëndetësor dhe arsimin thelbësor.

Në një intervistë të botuar në faqen e internetit të Kombeve të Bashkuara, Elder theksoi anormalitetin e frikës së vazhdueshme dhe bombardimeve të vazhdueshme që duruan fëmijët në Gaza. Ai përshkroi vizitën në spitalin Al-Aksa, ku dëshmoi lëndime të tmerrshme mes fëmijëve, duke përfshirë ato nga shpërthimet dhe djegiet. Ai vuri në dukje se vetëm disa nga 36 spitalet që ishin funksionale para fillimit të konfliktit janë ende në gjendje të ofrojnë shërbime.

“Ishte në fakt i mbipopulluar,” tha Elder, duke përshkruar skenën në spitalin Al-Aksa. “Kishte dhjetëra njerëz me lëndime të tmerrshme të shtrirë në dysheme dhe dyshekë, fëmijë me lëndime të tmerrshme si pasojë e shpërthimeve dhe djegieve”.

Elder vuri në dukje rreziqet e mëdha që përfshin dërgimi i ndihmës në Gaza. “Gjatë kësaj lufte të vazhdueshme për tetë muaj, numri më i madh i kolegëve të mi të Kombeve të Bashkuara janë vrarë, më shumë se çdo konflikt tjetër në historinë e Kombeve të Bashkuara”, tha ai, duke theksuar rrezikun ekstrem dhe sfidat logjistike me të cilat përballen punonjësit e ndihmës.

Elder paralajmëroi për pasojat afatgjata të shkatërrimit të institucioneve arsimore në Gaza, duke theksuar dëmet e rënda psikologjike që u shkaktohen fëmijëve. “Sa më gjatë të zgjasë lufta, aq më i madh është dëmi psikologjik që u shkakton fëmijëve,” vuri në dukje ai, duke e krahasuar situatën me konfliktet e tjera të zgjatura në Jemen dhe Afganistan. “Ne po shkojmë drejt së panjohurës kur bëhet fjalë për shëndetin mendor të fëmijëve.”

Elder raportoi një rënie shqetësuese të shpresës në mesin e banorëve të Gazës, pavarësisht thirrjeve dhe rezolutave të vazhdueshme ndërkombëtare. Ai ndau një ndjenjë shqetësuese të shprehur nga shumë të rinj: ata dëshironin që një raketë t’i jepte fund vuajtjeve të tyre.

“Ne nuk mund të lejojmë që bota të kthejë shpinën; ne nuk mund të lejojmë që kjo të normalizohet,” këmbënguli Elder. “Nuk ka asgjë normale në këtë krizë të kequshqyerjes, bombardime të vazhdueshme ose mizori që shoh nëpër spitale. Sigurisht që nuk është normale që fëmijët dhe familjet e tyre të jetojnë në frikë të vazhdueshme.”

Vërejtjet e zëdhënësit të UNICEF-it nënvizojnë nevojën urgjente për veprim ndërkombëtar për të adresuar krizën e rëndë humanitare në Gaza. Ndikimi shkatërrues i konfliktit në vazhdim te fëmijët nënvizon nevojën kritike për një armëpushim dhe mbështetje gjithëpërfshirëse humanitare për të rikthyer shpresën dhe stabilitetin në rajon.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: