Fëmijët po vriten ose plagosen me një shpejtësi prej më shumë se 400 në ditë në bombardimet dhe rrethimin e vazhdueshëm të Izraelit të Rripit të Gazës, ka konfirmuar UNICEF, duke bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm humanitar.

Rreth 3,500 fëmijë raportohet se janë vrarë dhe më shumë se 6,800 fëmijë thuhet se janë plagosur gjatë 25 ditëve të “bombardimeve të vazhdueshme” që nga 7 tetori, tha në një deklaratë Fondi Ndërkombëtar i Kombeve të Bashkuara për Emergjencat për Fëmijët, UNICEF.

“Kjo nuk mund të bëhet normalja e re”, thuhej në deklaratë.

“Fëmijët tashmë kanë duruar shumë. Vrasja dhe robërimi i fëmijëve duhet të ndalet. Fëmijët nuk janë një objektiv,” thuhet në deklaratë, e cila u publikua pas ditës së dytë radhazi të sulmeve ajrore vdekjeprurëse izraelite në kampin e refugjatëve Jabalya në Gazën veriore.

“Skenat e masakrës që vijnë nga kampi Jabaliya në Rripin e Gazës pas sulmeve dje dhe sërish sot janë të tmerrshme dhe të tmerrshme”, njoftoi UNICEF.

Agjencia e OKB-së tha se nuk ka ende vlerësime për numrin e vdekjeve të fëmijëve nga kampi. Zyrtarët mjekësorë në terren kanë konfirmuar qindra të plagosur dhe të vrarë, duke përfshirë shumë fëmijë, pas sulmeve ajrore.

UNICEF-i njoftoi se kampet e refugjatëve mbrohen sipas ligjit ndërkombëtar dhe “palët në konflikt” kanë detyrime të respektojnë dhe mbrojnë civilët nga sulmet.

“UNICEF-i përsërit thirrjen e tij urgjente për të gjitha palët në konflikt për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, për të garantuar mbrojtjen e të gjithë fëmijëve dhe për akses të sigurt dhe të papenguar humanitar për të ofruar ndihma jetëshpëtuese në të gjithë Rripin e Gazës, sipas Ligjit Ndërkombëtar Humanitar. ”, shtohet në deklaratë.

Ministria palestineze e Shëndetësisë ka njoftuar se të paktën 9,061 njerëz janë vrarë që nga 7 tetori, duke përfshirë 3,760 fëmijë dhe 2,326 gra. Të paktën 32,000 njerëz janë plagosur.

Rreth 2,000 njerëz janë ende të zhdukur në Gaza, duke përfshirë 1,100 fëmijë. Shumica dërrmuese e këtyre njerëzve besohet të kenë vdekur dhe janë të varrosur nën rrënoja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb