Qeveria gjermane do të zgjidhë një mosmarrëveshje për energjinë bërthamore në ditët në vijim, ka thënë kancelari Olaf Scholz.

“Ne kemi vendosur që do të vazhdojmë të bëjmë të mundur, veçanërisht këtë dimër, përdorimin e energjisë bërthamore dhe kjo çështje shumë specifike praktike do të zgjidhet shpejt dhe në kohën e duhur deri në javën e ardhshme,” tha ai në një konferencë.

Qeveria gjermane nuk miratoi të hënën një projektligj për të vënë në punë dy nga termocentralet e fundit bërthamore të vendit përtej ndërprerjes së tyre të planifikuar për shkak të mosmarrëveshjeve politike.

Gjermania është detyruar të marrë në konsideratë masa të tilla pasi vendi kërkon të reduktojë varësinë e saj nga burimet ruse të energjisë. 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: