Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama, i është bashkuar homazheve që i janë bërë laureatit të Çmimit Nobel për Paqen, Kryepeshkopit Desmond Tutu, i cili ka vdekur në moshën 90-vjeçare.

Zoti Obama e përshkroi kishtarin si “një mentor, mik dhe busull morale”. Një bashkëkohës i Nelson Mandelës, Kryepeshkopi Tutu ishte një nga forcat shtytëse prapa lëvizjes anti-aparteid në Afrikën e Jugut.

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa tha se ai kishte ndihmuar në lënien e trashëgimisë “një Afrikë të Jugut të çliruar”. Një nga figurat më të njohura brenda dhe jashtë vendit, Kryepeshkopi Tutu u nderua me çmimin Nobel në 1984 për rolin e tij në luftën për të shfuqizuar sistemin e aparteidit të zbatuar nga qeveria e pakicës së bardhë kundër shumicës së zezë në Afrikën e Jugut nga 1948 deri në 1991.

Vdekja e Tutu vjen vetëm disa javë pas vdekjes së presidentit të fundit të epokës së aparteidit të Afrikës së Jugut, FW de Klerk, i cili vdiq në moshën 85-vjeçare.

Zyrtarët e kishës në Afrikën e Jugut thonë se po organizohet një javë homazhe. Planet përfshijnë dy ditë shtrirje në shtet për të lejuar publikun të bëjë nderimet e tyre përpara një funerali zyrtar shtetëror më 1 janar.

Zoti Obama tha: “Kryepeshkopi Tutu ishte i bazuar në luftën për çlirim dhe drejtësi në vendin e tij, por gjithashtu i shqetësuar për padrejtësitë kudo”. “Ai kurrë nuk e humbi sensin e tij të turpshëm të humorit dhe gatishmërinë për të gjetur njerëzimin tek kundërshtarët e tij, dhe Michelle dhe mua do të na mungojë shumë.”

Presidenti Ramaphosa tha se ai ishte “një udhëheqës ikonë shpirtëror, aktivist kundër aparteidit dhe një aktivist global për të drejtat e njeriut”.

Ai e përshkroi atë si “një patriot pa të barabartë; një udhëheqës i parimeve dhe pragmatizmit që i dha kuptim njohurive biblike se besimi pa vepra është i vdekur”. “Një njeri me intelekt të jashtëzakonshëm, integritet dhe pathyeshmëri kundër forcave të aparteidit, ai ishte gjithashtu i butë dhe i pambrojtur në dhembshurinë e tij për ata që kishin vuajtur shtypjen, padrejtësinë dhe dhunën gjatë aparteidit, dhe njerëzit e shtypur dhe të shtypur në mbarë botën.”

Në një mesazh ngushëllimi, Mbretëresha Elizabeth II tha se kujtonte me dashuri takimet e saj me të, si dhe ngrohtësinë dhe humorin e tij të madh. “Humbja e Kryepeshkopit Tutu do të ndihet nga populli i Afrikës së Jugut dhe nga kaq shumë njerëz në Britaninë e Madhe, Irlandën e Veriut dhe në mbarë Komonuelthin, ku ai u mbajt në dashuri dhe vlerësim kaq të lartë.”

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ishte “zemërthyer kur mësoi për vdekjen e një shërbëtori të vërtetë të Zotit dhe të popullit”. “Trashëgimia e tij i kapërcen kufijtë dhe do të ketë jehonë nëpër shekuj.” Fondacioni Nelson Mandela ishte ndër ata që bënë homazhe, duke thënë se “kontributet e Tutu në betejat kundër padrejtësisë, në nivel lokal dhe global, përputhen vetëm me thellësinë e të menduarit të tij për krijimin e të ardhmes çlirimtare për shoqëritë njerëzore”.

“Ai ishte një qenie njerëzore e jashtëzakonshme. Një mendimtar. Një udhëheqës. Një bari.”

Vatikani tha në një deklaratë se Papa Françesku ofroi “ngushëllime të përzemërta për familjen dhe të dashurit e tij”. “I ndërgjegjshëm për shërbimin e tij ndaj ungjillit nëpërmjet promovimit të barazisë racore dhe pajtimit në vendlindjen e tij Afrikën e Jugut, shenjtëria e tij ia dorëzon shpirtin e tij mëshirës së dashur të Perëndisë së plotfuqishëm”.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb