Kryetari i shtëpisë legjendare të dizajnit Pininfarina (që sot është blerë nga indiani Mahindra), Paolo Pininfarina, vdiq sot (9/4), në moshën 65-vjeçare, pas një sëmundje të gjatë.

Emri i tij ishte i lidhur pazgjidhshmërisht me stilin në transport, pasi, përveç disa prej modeleve më të rëndësishme dhe më të bukura të automobilizmit global, shtëpia projektoi edhe linjat e tramvajit të kryeqytetit grek – diçka që shkruhet në to si “titulli nderi”.

Paolo Pininfarina, djali i senatorit italian Sergio Pininfarina dhe nipi i themeluesit, Battista Pinin-Farina mori “timonin” e shtëpisë historike të dizajnit në vitin 2008. Ajo u parapri nga vdekja tragjike e vëllait të tij, Andrea, në një aksident automobilistik në Torino me një vespa.

  • foto galeri
  • foto galeri

Torino është qyteti ku lindi – por edhe vdiq – Paolo Pininfarina, i cili kishte shërbyer si Menaxher Programi në General Motors dhe mori pjesë në Komitetin Shkencor të Institutit Evropian të Dizajnit në Torino.

Ai u vlerësua “Personaliteti Italian i Vitit” nga Franca në vitin 2011 për kontributin e tij në suksesin e programit Autolib “Electric Car sharing” për qytetin e Parisit, si dhe ishte nënkryetar i ASI (Automotoclub Storico Italiano) deri 2023.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb