Walter Cole, mbretëresha e famshme drag e njohur më mirë si Darcelle XV, ka vdekur në moshën 92-vjeçare në Portland, Oregon.

Aktivistja e të drejtave të LGBTQI+ Darcelle u kurorëzua si interpretuesi më i vjetër aktiv në botë nga Rekordet Botërore të Guinness në vitin 2016 dhe vazhdoi të argëtonte audiencën deri në fund. Si interpretues, Darcelle ishte i njohur për organizimin e shfaqjes më të gjatë të tërheqjes në Bregun Perëndimor të SHBA.

Jashtë skenës, Darcelle mbrojti të drejtat LGBTQ+ dhe mori pjesë në punë bamirësie në Portland, duke dhënë një ndikim të rëndësishëm në komunitetin LGBTQ+ të qytetit. Klubi i natës që u hap 50 vjet më parë në qendër të qytetit Portland, Darcelle XV Showplace, është bërë një institucion kulturor i Portlandit dhe në vitin 2020 u rendit në Regjistrin Kombëtar të Vendeve Historike, duke e bërë atë vendin e parë në Oregon që është nominuar në mënyrë specifike me rëndësi historike në komunitetin LGBTI+.

Showplace Darcelle XV ka qenë një mjet shpëtimi për shumë anëtarë të komunitetit LGBTQ+ të qytetit, duke përfshirë edhe veten, e cila tha për The Oregonian në një intervistë të vitit 2010: “Nëse nuk do të kisha pranuar se kush isha, ndoshta do të kisha vdekur pikërisht tani. Unë do të ulesha në një divan dhe do të lija … menaxhimin.”

Cole preferonte përemrat femra kur performonte, por preferonte përemrat mashkullorë jashtë skenës.

Ndikimi i Darcelle u shtri përtej industrisë së showbiz. Ai ka qenë një mbështetës i zëshëm i të drejtave LGBTI+ dhe një aleat i fortë i komunitetit, duke ofruar një strehë të sigurt për njerëzit LGBTI+ kur kishte pak opsione të tjera në dispozicion.

Todd Addams, drejtor ekzekutiv i përkohshëm i Basic Rights Oregon, foli për kontributin e drag queen-it, duke thënë: “Ajo preku jetën e kaq shumë njerëzve, jo vetëm përmes performancave të saj, por edhe përmes mbrojtjes të saj të patrembur në komunitet dhe punës filantropike. Ajo nuk ishte asgjë më pak se një idhull”.

Cole ka lindur në vitin 1930 dhe është rritur në lagjen Linnton të Portland. Pasi shërbeu në forcat e armatosura amerikane, ai përdori paratë që mori nga ushtria për të nisur biznesin e tij të parë. Ai bleu vendin që do të bëhej Darcelle XV Showcase në 1967 dhe dy vjet më vonë zhvilloi alter egon Darcelle dhe doli si homoseksual. Gjatë viteve 1970, Showplace u bë një destinacion popullor për kabare dhe shfaqje drag.

Të premten, fansat, përfshirë kryetarin e bashkisë së Portland, vajtuan vdekjen e Cole në mediat sociale. Senatori Ron Wyden tha në një postim në rrjetet sociale se “Darcelle gdhendi një kapitull të paharrueshëm në historinë e Portlandit”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb