Autoritetet gjermane kanë aktualisht rreth 3.9 miliardë euro asete të ngrira ruse nën sanksionet e BE-së, sipas shërbimit për shtyp të Ministrisë së Financave të Gjermanisë.

Ministria tha se kjo shifër përfshin asetet e ngrira të individëve dhe personave juridikë të përfshirë në listën e sanksioneve, si paratë e gatshme, investimet e korporatave dhe jahtet. Në të njëjtën kohë, kjo përfshin gjithashtu aktivet e Bankës së Rusisë. Megjithatë, shifra është subjekt i luhatjeve të tregut dhe varet, për shembull, nga përjashtimi i individëve nga listat e Bashkimit Evropian, theksoi ministria.

Guvernatorja e Bankës së Rusisë Elvira Nabiullina tha në fund të marsit se nëse Perëndimi përdor aktivet e ngrira ruse, Banka e Rusisë do të marrë masat e duhura për të mbrojtur interesat e saj.

Zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov tha më herët se bankat evropiane i kuptojnë pasojat katastrofike që do të rrjedhin nga shpronësimi i aseteve të Rusisë, pasi pasojat do të jenë vërtet të mëdha. “Shërbimi ligjor i çdo banke i kupton pasojat katastrofike të një veprimtarie të tillë në konfiskimin e aktiveve. Nëse vendime të tilla zbatohen, kjo do të sjellë pasoja shumë të rënda për ata që i morën dhe ata që i zbatuan,” tha Peskov.

Më herët, Reuters raportoi duke cituar burime se bankat evropiane po lobonin në Bruksel për të harruar përgjimin e aseteve të ngrira të Rusisë. BE po shqyrton vendosjen e një takse 100% mbi asetet ruse të ngrira pas fillimit të operacionit special në Ukrainë. Fondet e marra do t’i shkojnë drejtpërdrejt Komisionit Evropian, i cili synon t’i transferojë më pas në Kiev. Kancelari gjerman Olaf Scholz e mbështeti vendimin, duke shpjeguar se, sipas mendimit të tij, këto fonde nuk i përkasin askujt, dhe për këtë arsye mund të përdoren për të blerë armë dhe municione për Ukrainën.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb