TIRANË

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka reaguar për mbylljen e Akademisë së Studimeve Albanologjike, teksa sot 100 profesorë e studiues nga universitete ndërkombëtare u shprehën me anë të një letre të hapur kundër mbylljes së ASA-s.

Meta e cilëson një vendim të njëanshëm arbitrar, të pakonsultuar dhe shumë të dëmshëm. Sipas tij, ky vendim është me pasoja të rënda për zhvillimin e mëtejshëm të dijeve albanologjike.

POSTIMI I PLOTË

??? Akademia e Studimeve Albanologjike, me një rol historik për forcimin e identitetit tonë kombëtar, meritonte të fuqizohej dhe të mbështetej shumë më tepër, jo të asimilohej.

Vendimi i njëanshëm arbitrar, i pakonsultuar dhe shumë i dëmshëm i mbylljes së saj është i papranueshëm dhe me pasoja të rënda për zhvillimin e mëtejshëm të dijeve albanologjike.

Por nuk është i rastësishëm ky vendim asimilues i kësaj qeverie, e cila asimilimin e identitetit kombëtar e ka në krye të axhendës së saj.

Solidaritet të plotë me letrën e hapur të shkencëtarëve, akademikëve, profesorëve, studiuesve dhe intelektualëve të angazhuar, vendas dhe të huaj, në mbrojtje të këtij institucioni dhe lirisë akademike në Shqipëri.

Meta Fb
Meta Fb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb