Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro urdhëroi mbylljen e ambasadës dhe konsullatave të vendit në Ekuador, në përgjigje të bastisjes në ambasadën meksikane në Quito nga policia ekuadoriane më 5 prill.

“Kam urdhëruar mbylljen e ambasadës sonë në Ekuador, mbylljen e konsullatës në Quito, mbylljen e menjëhershme të konsullatës në Guayaquil dhe që personeli diplomatik të kthehet menjëherë në Venezuelë”, tha Maduro gjatë një fjalimi të largët në një samit të jashtëzakonshëm të Komuniteti i Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve.

Presidenti venezuelian tha se shkas për vendimin ishin deklaratat e fundit të bëra nga presidenti ekuadorian Daniel Noboa, i cili tha se nuk i vinte keq për bastisjen në ambasadën meksikane për të arrestuar ish-zëvendëspresidentin ekuadorian Jorge Glas, të cilit Meksika i kishte dhënë azil politik.

Maduro theksoi se personeli diplomatik venezuelian nuk do të kthehet në Ekuador “derisa ligji ndërkombëtar të rivendoset shprehimisht” në atë vend.

“Venezuela e mbështet plotësisht propozimin e Meksikës për të dëbuar Ekuadorin nga Kombet e Bashkuara, derisa t’i kërkojë falje komunitetit ndërkombëtar dhe ta kthejë situatën në statusin e saj origjinal ligjor”, shtoi ai.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb