Zjarrfikësit në ishullin spanjoll La Palma janë tërhequr për shkak të shpërthimeve vullkanike të cilat janë  intensifikuar.

Vullkani Cumbre Vieja filloi të shpërthejë të dielën me mijëra të evakuuar dhe më shumë se 350 shtëpi të shkatërruara.

Të premten, autoritetet në tre qytete të tjera u thanë banorëve të evakuohen.

Kanarie1

Një tym i trashë tymi tani shtrihet katër kilometra (2.4 milje) në ajër me një numër fluturimesh brenda dhe jashtë aeroportit të anuluara.

Aktiviteti vullkanik u rrit të premten dhe mediat spanjolle po raportojnë se është hapur një kanal i ri, duke shkaktuar rrjedhjen e lavës.

Rreth 1.000 njerëzve në Tajuya, Tacande de Abajo dhe Tacande de Arriba u tha që të evakuohen të premten për shkak të aktivitetit intensiv vullkanik .

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb