Vetëm 1 100 të pranishëm kishin fatin të dëgjonin tregimin e shkurtër, të pabotuar dhe të titulluar “Kaho”, të lexuar me zë të lartë nga vetë autori japonez më i shitur në botë, Haruki Murakami.

Gazetarët u lejuan të raportojnë ngjarjen, por jo përmbajtjen e tregimit.

Leximi u zhvillua në një eveniment të quajtur ”The Owl Reads in Spring” (“Bufi lexon në pranverë”) – një mbledhje fondesh për bibliotekën ”Waseda International House of Literature” në Tokio.

“Është shkruar rishtas, vetëm rreth 10 ditë më parë”, i tha Murakami audiencës.

Filmi i fundit i shkurtër i Murakamit ishte “First Person Singular”, më shumë se tre vjet më parë.

Vepra e tij pjellore letrare përfshin gjithashtu ese, jofiction dhe përkthim.

Murakami, i relaksuar dhe i veshur me atlete, xhinse dhe një xhaketë të errët, tha se shkrimi i një tregimi për recitim nuk ishte i lehtë.

”Në fakt është mjaft e vështirë të shkruash një histori të re për recitim”, tha Murakami.

“Përmbajtja dhe stili i tij duhet të përshtaten me recitimin dhe duhet të jenë relativisht të shkurtër”, tha ai.

75 vjeç dhe një nga romancierët më të njohur në botë, Murakami debutoi me “Hear the Wind Sing” në vitin 1979, katër vjet pasi filloi të shkruante ndërsa drejtonte një bar në Tokio.

Romani i tij romantik i vitit 1987 “Norwegian Wood” ishte bestselleri i tij i parë, duke e vendosur atë si një yll në ngjitja.

Romani i tij i fundit më i shitur “Qyteti dhe muret e tij të pasigurta”, u publikua në vitin 2023 në Japoni dhe është në pritje të publikimit në anglisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: