TIRANË

Nëse dekrimnalizimi largoi disa deputetë nga Parlamenti, për shkak të së shkuarës së tyre kriminale, Vetingu i Politikanëve, do të mundësojë që këta të larguar të mos të sjellin në parlament njerëz të cilët janë në shërbim të tyre.

Kështu shprehet nën/kryetari i grupit parlamentar demokrat Ervin Salianji, i cili thotë se propozimi i PD-së është në harmoni me rekomandimet e Komisionit të Venecias.

Deputeti Salianji shprehet se PD do të kërkojë të zhbëj procesin e 30 korrikut, ku ndryshimet kushtetuese u bënë të njëanshme.

Në amendamentet e saj, PD kërkon gjithashtu rikthimin e komunave. Salianji thotë se heqja e komunave ka bërë që qytetarët të mos marrin shërbimet e nevojshme.

Sa i përket Foltores së Sali Berishës, deputeti demokrat thotë se i mirëkupton simpatizantët e kësaj force politike, por nuk kupton ata ish-zyrtarë që po e trajtojnë këtë Foltore, si Faltore të mëkateve të tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb