Një djalë 15-vjeçar me autizëm u qëllua dhe u vra nga një oficer policie në Kaliforni, SHBA, pasi i mituri e sulmoi me një mjet kopshti. Ngjarja u dokumentua nga kamera në trup e policit. Incidenti ndodhi të shtunën pasdite.

Gjithçka filloi kur policia e San Bernardino mori një telefonatë për një incident në familje në zonën e Luginës së Apple. Sipas denoncimit, 15-vjeçari Ryan Gainer kishte sulmuar motrën e tij duke thyer xhamat dhe dyert e shtëpisë.

Në video shihet i mituri duke dalë nga shtëpia duke mbajtur në duar mjetin “i cili kishte një tehe të mprehtë” dhe duke lëvizur kërcënues drejt oficerit të policisë i cili dëgjohet duke i bërtitur “tërhiqu, ose unë do të të qëlloj”.

Sipas policisë, “Gainer e ndoqi oficerin për ta pa asnjë provokim nga oficeri me uniformë.”. Më në fund polici ka qëlluar mbi 15-vjeçarin duke e plagosur për vdekje dhe i mituri ka dhënë frymën e fundit në spital ku është dërguar i plagosur rëndë. Shefi i policisë, teksa sqaroi ngjarjen e quajti aktin e tij “të tmerrshëm në nivel njerëzor”.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb