Një balenë vrasëse e vetmuar, ose orka, është filmuar duke gjuajtur dhe vrarë një peshkaqen të bardhë në një sulm “të habitshëm”. Shkencëtarët thanë se ishte “i paprecedentë” dhe tregoi aftësitë e jashtëzakonshme grabitqare të balenave vrasëse.

Dy orka në veçanti në brigjet e Afrikës së Jugut janë vëzhguar përpara se të punonin së bashku për të gjuajtur dhe vrarë peshkaqenë, duke përfshirë të bardhët e mëdhenj.

“Por kjo na bëri të pasigurt,” tha biologu i peshkaqenëve Dr Alison Towner. Dr Towner, nga Universiteti i Rhodes në Grahamstown, Afrika e Jugut, ka studiuar kafshët për disa vite. Ajo dhe kolegët e saj publikuan një përshkrim të detajuar dhe të frikshëm të vëzhgimeve të tyre të reja në Gazetën Afrikane të Shkencave Detare. Sulmi, i filmuar në vitin 2023, sipas shkencëtarëve ishte “i vetëm dhe i shpejtë”. Balena vrasëse mashkull vrau peshkaqenin dhe konsumoi mëlçinë e tij, të gjitha në më pak se dy minuta.

Shkencëtarët kapën për herë të parë pamjet me dron të dy orkave meshkuj që punonin së bashku për të gjuajtur peshkaqenë të mëdhenj të bardhë në vitin 2022. Shkencëtarët më pas raportuan se kafshët, të mbiquajtura Port dhe Starboard, “shfaqën një predileksion për nxjerrjen dhe konsumimin e mëlçisë së peshkaqenëve”. “Gjatë sulmeve, peshkaqenët rrethonin fort balenat vrasëse, në një përpjekje të dëshpëruar për të shmangur grabitqarin”, kujton Dr Towner.

Në këtë sulm të raportuar rishtazi, Starboard gjuajti vetë. Shkencëtarët përshkruan se si orka kapi pendën gjoksore të majtë të një peshkaqeni të mitur 2.5 metra të gjatë dhe “u shty përpara disa herë përpara se ta nxirrte përfundimisht”. Shkencëtari i gjitarëve detarë Dr Luke Rendell nga Universiteti i St Andrews tha se ishte “një vëzhgim vërtet i bukur” i sjelljes.

“Është interesante që është vetëm një kafshë,” tha ai për BBC News, dhe se sa aftësi demonstron në trajtimin e peshkaqenit – duke e përplasur në krah dhe duke kapur pjesën e kraharorit për të qenë larg atyre nofullave të mëdha. “Një peshkaqen i bardhë i madh është një përqendrim i mirë dhe i madh ushqimi, kështu që ndoshta nuk është befasuese që disa popullata [orkash], ku këta peshkaqenë gjenden në numër të mjaftueshëm, kanë mësuar ta shfrytëzojnë atë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb