Kuajt ushtarakë pa kalorës kaluan sot në qendër të Londrës pasi u përplasën gjatë stërvitjeve të mëngjesit, me të paktën katër persona të dërguar në spital. Mendohet se disa kuaj u trembën nga zhurma e ndërtuesve që dërgonin rrënojat poshtë një grope mbeturinash. Incidenti ndodhi ndërsa kuajt morën pjesë në atë që ushtria e quajti “stërvitje rutinë” në zonën Belgravia të Londrës qendrore mëngjesin e sotëm. Dy nga kuajt, njëri prej të cilëve dukej se ishte i mbuluar me gjak, u panë më vonë duke vrapuar pa kalorës në rrugën pranë Aldwych. Fotot dhe videot e kuajve u shpërndanë në rrjetet sociale, njëra prej të cilave tregonte një 4×4 të zi me drita blu duke ndjekur kafshët.

Shërbimi i Ambulancës në Londër (LAS) tha se katër persona u dërguan në spital nga tre incidente të veçanta në Buckingham Palace Road, sheshin Belgrave dhe kryqëzimin e Chancery Lane dhe Fleet Street. Mësohet se tre efektivë të Kalorësisë Familjare janë trajtuar në spital për plagët e marra, por nuk janë lënduar rëndë. Një shofer taksie që priste jashtë një hoteli iu thyen xhamat e makinës pasi një kalë i trembur u përplas me Mercedesin. Një kalë gjithashtu u përplas me një autobus turistik dykatësh të parkuar, duke thyer xhamin e përparmë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb