Presidenti francez Emmanuel Macron mbërriti mëngjesin e sotëm mes një atmosfere të tensionuar në Ekspozitën Bujqësore (Salon de l’agriculture) në Paris, ku dhjetëra protestues arritën të depërtonin atje pothuajse në të njëjtën kohë, sipas gazetarëve të AFP. Presidenti francez mbërriti rreth orës 08:00 me orën lokale në ekspozitë për t’u takuar me sindikalistët e sektorit. Në të njëjtën kohë, protestuesit, disa me fishkëllima, u vërsulën drejt hyrjes kryesore, ku pati përleshje me policinë. Protestuesit nga FNSEA, bujqësi Jeunes dhe sindikatat rurale të Koordinimit shkelën një bar dhe sulmuan kompleksin, sipas reporterëve të AFP.

Përleshjet shpërthyen midis forcave të sigurisë dhe protestuesve të veshur me shenja dalluese të tre sindikatave, ndërsa Macron filloi të fliste me zyrtarët e sindikatave në një zonë tjetër aty pranë, ku ai ishte i sigurt. Në korridoret e panairit u vendosën pjesëtarë të forcave të rendit dhe forcat e rendit arritën të ndalonin protestuesit.

Fermerët francezë janë të indinjuar

Dje, të premte, presidenti Macron anuloi një debat të madh publik që kishte planifikuar të zhvillonte sot në Panairin Bujqësor, por u propozoi sindikatave bujqësore një takim përpara hapjes zyrtare të panairit.

Ideja e një debati të madh publik, një shenjë dalluese e Macron, u shndërrua në një fiasko pasi referimi i së enjtes ndaj ftesës për shoqatën mjedisore Soulèvements de la Terre (Rebelimet e Tokës), edhe pse u anulua shpejt, zemëroi fermerët.

Fermerët protestuan dje para qendrës së ekspozitës dhe disa qëndruan aty gjatë natës. Një tjetër kortezh me traktorë kishte mbërritur gjatë ditës në kryeqytetin francez, të cilët qëndruan për orë të tëra në zemër të Parisit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: