Një ish-konkurrente ekuadoriane e konkursit të bukurisë u vra nga dy persona të armatosur në mes të ditës në një restorant, disa muaj pasi emri i saj u lidh me një kriminel famëkeq, i cili u përpoq ta mbante sekret lidhjen e tyre.

Pamjet tronditëse nga kamerat e sigurisë së biznesit tregojnë 23-vjeçaren Ladi Paraga Goiburo duke biseduar me një burrë brenda një restoranti në qytetin Kevento të dielën e kaluar. Papritur, dy burra të maskuar hyjnë, njëri prej tyre i afrohet me shpejtësi gruas dhe qëllon Paragën dhe burrin me të cilin po fliste, ndërsa tjetri qëndron pranë derës.

Pasi të dy viktimat ranë përtokë të gjakosur, dy autorët ikin.

Modelja e re, e cila vdiq gjatë sulmit, kishte përfaqësuar provincën e Los Rios në konkursin e bukurisë Miss Ekuadori 2022. Sipas mediave lokale Ecuavisa, kishte udhëtuar në Quevedo fundjavën e kaluar për të marrë pjesë në një dasmë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Paraga, e cila kishte më shumë se një milion ndjekës në llogaritë e saj në mediat sociale, si dhe linjën e saj të veshjeve sportive, u bë në qendër të vëmendjes dhjetorin e kaluar pasi emri i saj u përmend në një bisedë mes trafikantit tashmë të ndjerë të drogës Leandro Norero dhe llogaritarit të tij, Chelive Angulo.

Gjatë gjyqit të Angulo, prokurorët zbuluan se Norero i ishte lutur kontabilistit të tij në një tekst në 2022 për ta ndihmuar atë të mbante sekret lidhjen e tij me bukuroshen e re, pasi ai e informoi se policia e kishte marrë në pyetje për këtë. “Nëse gruaja ime mëson diçka për të, bota ime do të shkatërrohet”, shkruan krimineli, i cili do të vritej në burg vetëm gjashtë muaj pas burgosjes.

Ndërkohë që gjendja financiare e Paragës ka qenë nën mikroskopin e Prokurorisë së Përgjithshme, ajo nuk është akuzuar asnjëherë për një krim dhe as nuk ka folur publikisht për këtë çështje apo marrëdhënien e saj me kreun e bandës së trafikut të drogës.

Në postimin e fundit që ka postuar në Instagram të mërkurën nga plazhi, Paraga shkruan: “Bota është një jehonë, të kthen atë që i jep”.

Autoritetet lokale po hetojnë vrasjen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb