Një rreshter i policisë në Indiana akuzohet për dy vepra të rënda penale, pasi videoja e kamerës e publikuar nga departamenti policor pretendon se ka goditur kokën e një personi të pastrehë me ngjyrë, teksa ishte duke u arrestuar.

Rreshteri, Eric Huxley, 43 vjeç, një veteran 14-vjeçar në Departamentin e Policisë Metropolitane të Indianapolis, u akuzua për sjellje të pahijshme zyrtare dhe bateri me lëndime të moderuara trupore, tha policia.

Autoritetet federale po hetojnë gjithashtu sjelljen e Huxley në arrestimin e shtatorit. Jermaine Vaughn, 39 vjeç, i cili ishte prangosur dhe rrëzuar në tokë, kur kamera e trupit të një oficeri tjetër u shfaq për të treguar Huxley që i afrohej dhe i binte një herë në kokë me këmbën e majtë.

Departamenti i policisë është konsultuar me FBI dhe zyra e avokatit popullit në lidhje me rastin. Policia tha të martën se dy oficerë të tjerë të përfshirë në arrestimin e Vaughn, Sgt. Christopher Kibbey, një veteran 21-vjeçar dhe oficeri Matthew Shores, i cili ka 23 vjet në departament, janë në pritje të një hetimi të brendshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb