Ishulli Shën Vincent i Karaibeve, ka gjasa të përballet me shpërthime të mëtjeshme vullkanike, dhe rënie të hirit gjatë ditëve të ardhshme, kanë paralajmëruar ekspertët.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, vullkani La Soufriere shpërtheu për herë të parë të premten, duke mbuluar ishullin në një shtresë hiri, si dhe duke detyruara evakuimin e më shumë se 16 mijë njerëzve nga shtëpitë e tyre.

Shpërthimet më të vogla vazhduan gjatë fundjavës, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë dhe ndërprerje të furnizimit me ujë.

Zyrtarët e emergjencave e kanë përshkruar peisazhin si një “zonë beteje”.

“Vullkani vazhdon të ndodhë në mënyrë shpërthyese me prodhimin e sasive të bollshme të hirit”, tha Qendra e Kërkimit Sizmik të Universitetit West Indies.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb