Izraeli dhe Hezbollahu shkëmbyen zjarr të ri ndërkufitar, pasi frika për një konflikt rajonal u rrit pasi Izraeli zbuloi se kishte miratuar planet për një ofensivë në Liban dhe militantët e mbështetur nga Irani u zotuan të mbulonin armikun e tyre me raketa.

Hezbollah tha se hodhi dhjetëra raketa në veri të Izraelit të enjten në hakmarrje për një sulm ajror vdekjeprurës në Libanin jugor që Izraeli tha se vrau një nga operativët e grupit. Hezbollahu gjithashtu mori përsipër disa sulme të tjera ndaj trupave dhe pozicioneve izraelite gjatë ditës.

Ushtria izraelite tha se avionët e saj kishin goditur dy depo armësh dhe disa vende të tjera që i përkisnin grupit dhe se kishte gjuajtur artileri për të hequr kërcënimet në zona të shumta në Libanin jugor.

Pak para mesnatës, ushtria tha se kishte kapur me sukses një objektiv të dyshimtë ajror që kaloi nga Libani.

Dhe herët të premten, media libaneze raportoi sulme të reja izraelite në jug të vendit.

Ekspertët janë të ndarë në perspektivën e një lufte më të gjerë, pothuajse nëntë muaj pas fushatës së Izraelit për të zhdukur aleatin e Hezbollahut, Hamasin, grupin militant palestinez në Rripin e Gazës.

Hezbollahu dhe forcat izraelite kanë shkëmbyer zjarr pothuajse çdo ditë që kur sulmi i Hamasit në jug të Izraelit më 7 tetor shkaktoi luftën në Gaza dhe bisedimet luftarake janë përshkallëzuar së bashku me sulmet.

Mbështetësi kryesor ushtarak i Izraelit, Shtetet e Bashkuara, ka kërkuar të dekurajojë çdo zgjerim të armiqësive përgjatë kufirit.

Në një takim me zyrtarët izraelitë vizitorë në Uashington, Sekretari i Shtetit Antony Blinken nënvizoi “rëndësinë e shmangies së përshkallëzimit të mëtejshëm në Liban dhe arritjen e një rezolute diplomatike që lejon familjet izraelite dhe libaneze të kthehen në shtëpitë e tyre”, thuhet në një deklaratë.

Në një fjalim televiziv të mërkurën, shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah kishte paralajmëruar se “asnjë vend” në Izrael nuk do të “i kursehej raketave tona” nëse fillonte një luftë më e gjerë.

Ai kërcënoi gjithashtu Qipron e afërt nëse hapi aeroportet ose bazat e saj ndaj Izraelit “për të shënjestruar Libanin”.

Qiproja anëtare e Bashkimit Evropian strehon dy baza britanike, duke përfshirë një bazë ajrore, por ato janë në territorin sovran britanik dhe nuk kontrollohen nga qeveria qipriote.

Të enjten, zëdhënësi i qeverisë së Qipros Konstantinos Letymbiotis hodhi poshtë si “krejtësisht të pabazë” çdo sugjerim për përfshirje të mundshme në një konflikt lidhur me Libanin.

Avionët luftarakë nga baza ajrore britanike në Qipro, së bashku me forcat amerikane, kanë sulmuar rebelët Houthi të Jemenit të mbështetur nga Irani, të cilët për muaj të tërë synojnë anijet e Detit të Kuq.

Të enjten, ushtria amerikane tha se kishte shkatërruar disa dronë Houthi, një ditë pasi forcat e saj goditën dy qendra rebele në Jemen.

De-përshkallëzimi ‘urgjent’

Sulmi i tetorit të Hamasit ndaj Izraelit rezultoi në vdekjen e 1,194 personave, kryesisht civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare izraelite.

Militantët kapën gjithashtu pengje, 116 prej të cilëve mbeten në Gaza, megjithëse ushtria thotë se 41 janë të vdekur.

Ofensiva hakmarrëse e Izraelit në Gaza ka vrarë të paktën 37,431 njerëz, kryesisht civilë, sipas ministrisë së shëndetësisë në territorin e sunduar nga Hamasi.

“Numri i fundit të enjten përfshinte të paktën 35 vdekje gjatë ditës së mëparshme”, tha ministria.

Houthis dhe Hezbollah të dy thonë se po veprojnë në përgjigje të veprimeve të Izraelit në Gaza.

Të martën, ushtria izraelite njoftoi se planet operative për një ofensivë në Liban u miratuan dhe u vërtetuan.

Të njëjtën ditë, Hezbollahu publikoi një video që tregon pamjet e dronit që supozohet se janë regjistruar mbi Izraelin verior, duke përfshirë pjesë të qytetit dhe portit të Haifës.

I dërguari i SHBA-së Amos Hochstein në një udhëtim në rajon bëri thirrje për “urgjent” de-përshkallëzimi, ndërsa koordinatorja speciale e OKB-së për Libanin Jeanine Hennis-Plasschaert tha se nuk kishte “asnjë pashmangshmëri për konflikt” ndërsa ajo vizitoi paqeruajtësit e OKB-së në jug të vendit.

Dhuna ndërkufitare ka vrarë të paktën 479 njerëz në Liban, shumica prej tyre luftëtarë, por edhe 93 civilë, sipas një raporti të AFP.

Autoritetet izraelite thonë se të paktën 15 ushtarë dhe 11 civilë janë vrarë në veri të vendit.

Banorët e lodhur të Bejrutit të enjten minimizuan shanset për luftë në Liban, bllokimi politik i cili e ka lënë në thelb pa lider, ndërkohë që vazhdon një shkrirje ekonomike pesëvjeçare.

Në Izrael, disa qytetarë bënë thirrje për veprim kundër Hezbollahut dhe Noam Galili, 29 vjeç, tha: “Unë e di se si është të jetosh afër Libanit, por kurrë nuk është ndjerë aq i rrezikshëm sa tani”.

Dhuna tashmë ka zhvendosur dhjetëra mijëra njerëz, kryesisht në Liban, por edhe në Izraelin verior.

Në Gazën jugore, një mision i Kombeve të Bashkuara zbuloi se qindra mijëra njerëz të zhvendosur “vuajnë nga aksesi i dobët në strehim, shëndet, ushqim, ujë dhe kanalizime”, tha një raport i OKB-së të mërkurën vonë.

Në qendër të Gazës, banorët thanë se i ishin drejtuar vajit të gatimit për të furnizuar makinat e tyre.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka bërë thirrje për zbatimin e një plani armëpushimi që ai përshkroi muajin e kaluar.

Hochstein dhe Blinken thonë se një marrëveshje për të frenuar luftimet në Gaza do të ndihmonte në zgjidhjen e dhunës Hezbollah-Izrael.

Por partnerët e koalicionit të ekstremit të djathtë të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu e kundërshtojnë fuqimisht një armëpushim në Gaza.

Netanyahu po përballet gjithashtu me protesta të rregullta në rrugë duke kërkuar një marrëveshje për lirimin e pengjeve dhe duke e akuzuar atë për zgjatjen e luftës.

“Ne nuk do të largohemi nga Rripi i Gazës derisa të gjithë pengjet të kthehen,” tha Netanyahu të enjten për të afërmit e pengjeve të vrarë në territor.

Në një deklaratë të veçantë, ai e quajti luftën një betejë për ekzistencën e Izraelit.

Por qëndrueshmëria e qëllimit të deklaruar të luftës për zhdukjen e Hamasit është vënë në pikëpyetje në disa cepa.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite kundëradmirali Daniel Hagari i tha Channel 13 të Izraelit të mërkurën: “Të thuash se do të zhdukim Hamasin është të hedhim rërë në sytë e njerëzve. Nëse nuk ofrojmë një alternativë, në fund, do të kemi Hamasin. .”

Blinken muajin e kaluar tha se Uashingtoni nuk kishte parë një plan izraelit të pasluftës, duke shtuar se “trajektorja në të cilën Izraeli është” do të linte ende mijëra luftëtarë të Hamasit.

Zëdhënësi i qeverisë izraelite, David Mencer, tha të enjten se “kalaja përfundimtare” e Hamasit në Rafah në kufirin me Egjiptin po shpërbëhej sistematikisht.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: