Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në Lviv mengjesein e sotëm.

“Askush nuk lëvizi,” thotë Nastya, një punëtore në një restorant ushqimor japonez sepse sirenat janë mjaft të zakonshme këtu.

“Ne dëgjuam sirenat e sulmit ajror dhe filluam të flinim përsëri.”

Gjashtëmbëdhjetë minuta më vonë, pati katër shpërthime në periferi perëndimore të qytetit. Ata që dëgjuan shpërthimet reaguan shpejt.

“Ne vrapuam në bodrum,” thotë Nastya.

Në këtë pikë, nga vendet e strehimit , njerëzit filluan t’i dërgojnë mesazhe njëri-tjetrit.

“Burri im ishte në detyrë natën në një supermarket,” thotë Olya, një luleshitës, “Unë e telefonova menjëherë dhe kuptova se ishte mirë.”

“Miqtë e mi nga Dnipro dhe Kievi më dërguan mesazhe për shpërthimet,” thotë Anton.

Qyteti ishte tashmë i zgjuar. Kushdo që tërheq perdet e tij do të ketë parë një shtëllungë të zezë tymi që ngrihet nga perëndimi në drejtim të aeroportit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb