Gati 1.000 banorë janë urdhëruar të evakuojnë shtëpitë e tyre në La Palma në Ishujt Kanarie të Spanjës ndërsa llava vazhdon të dalë nga vullkani i saj.

Shërbimet e urgjencës shkruan në Twitter të martën një urdhër të ri evakuimi u lëshua “për shkak të parashikimit të përparimit të rrjedhës së lavës”.

“700 deri në 800 njerëz të prekur nga ky urdhër evakuimi duhet të largohen nga shtëpitë e tyre, me sendet dhe kafshët e tyre shtëpiake,” shkruan shërbimet në Tëitter, duke u thënë banorëve të shkojnë në një pikë takimi në qytetin perëndimor të Los Llanos de Aridane.

La Cumbre Vieja filloi të shpërthejë më 19 shtator dhe tashmë ka detyruar më shumë se 6,000 njerëz nga shtëpitë e tyre, me llavën që shkatërroi 1,200 ndërtesa dhe përvëloi 600 hektarë (1,400 hektarë) në ishullin Atlantik në brigjet e Marokut.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb