Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai serb Aleksandar Vuçiç nënshkruan të mërkurën një deklaratë të përbashkët për ndërtimin e një komuniteti Kinë-Serbi me një të ardhme të përbashkët në epokën e re, duke e bërë Serbinë vendin e parë evropian që ndërton një komunitet të tillë me Kinën .

Në deklaratën e përbashkët, të dy vendet vendosën të thellojnë dhe rrisin partneritetin gjithëpërfshirës strategjik Kinë-Serbi.

Serbia ishte vendi i parë i Evropës Qendrore dhe Lindore që u bë partneri strategjik gjithëpërfshirës i Kinës tetë vjet më parë.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb