Yuri Kim, zëvendës ndihmës sekretarja kryesore për Çështjet Evropiane, tregoi pak momente më parë detaje nga vizita e sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken gjatë së enjtes në Tiranë.

“Pra, siç e dinë të gjithë, ne do të nisemi nesër për një udhëtim me dy ndalesa në Evropë. Ndalesa e parë do të jetë një ndalesë ditore në Shqipëri që do të zgjasë nga ora 11:00 deri rreth orës 7:00 ose 8:00 të mbrëmjes. Dhe kjo është me të vërtetë një ndalesë që do të fokusohet tek e ardhmja, e ardhmja e Shqipërisë, e ardhmja e Ballkanit Perëndimor, ku mund të kujtoni se Ndihmës Sekretari Jim O’Brien kohët e fundit ishte atje për të folur për Bosnje-Hercegovinën, por në çdo rast, e ardhmja e Ballkanit Perëndimor dhe e ardhmja e Evropës.

Në të gjitha këto, vizita vjen teksa po fillojmë 100 vitet e dyta të marrëdhënieve SHBA-Shqipëri. Vjen në një moment kur duam të shkojmë dhe të falënderojmë kryeministrin Rama dhe Shqipërinë që janë bashkëmbajtësit tanë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga . Ata janë tani në Këshillin e të Drejtave të Njeriut. Ne duam të theksojmë dhe të theksojmë bashkëpunimin e madh që kemi me Shqipërinë, duam t’i falënderojmë ata që kanë qenë një mikpritës kryesor i afganëve në nevojë, me shqiptarët që vazhdojnë traditën e tyre historike për t’u strehuar atyre që janë në rrugë të keqe. – në mënyrë të dëmshme. Pra, kjo është ajo që ne duam të bëjmë.

Këtu ka disa ngjarje. Është një orar mjaft i ngjeshur. Pra, ai do të shkojë dhe do të takohet me presidentin Begaj dhe pastaj do të ketë një takim me kryeministrin. Kjo nuk është domosdoshmërisht në rend kronologjik, meqë ra fjala. Por ai do të ketë një takim dypalësh me kryeministrin, në fund të të cilit do të ketë një konferencë të përbashkët për shtyp.

Megjithatë, në këtë mes, diku përgjatë vijës, ai do të ketë një takim me të rinj, ndoshta rreth 100 njerëz, dhe kjo vlen për disa arsye. E para është se janë persona që kanë kaluar nëpër programet tona të ndryshme të shkëmbimit, si Fulbright ose IVLP apo edhe programe të tjera. Vendi ku do të mbahet takimi është Pramida.

Mendoj se shumë prej jush e njihni reputacionin e Shqipërisë gjatë ditëve të këqija të vjetra komuniste si Koreja e Veriut e Evropës, një regjim shumë i izoluar dhe represiv. Piramida u ndërtua gjatë viteve ’80 si një mauzole për diktatorin e tyre Enver Hoxha dhe ka kaluar në disa mishërime që nga rënia e komunizmit në 1991. Por nja dy vjet më parë, qyteti i Tiranës dhe zhvillimi shqiptaro-amerikan Fondacioni bashkoi duart për ta ribërë piramidën në thelb një inkubator për inovacionin dhe teknologjinë.

Kështu që unë mendoj se është një ide e bukur. Është gjithashtu një ndërtesë që është projektuar nga projektues holandezë. Por është mjaft interesante dhe ne mezi presim t’i hedhim një sy këtij objekti që sapo është hapur disa muaj më parë”, tha Kim midis të tjerash.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: