Tensionet mes SHBA dhe Kinës janë duke u rritur, pasi Pekini tha se Uashingtoni duhet të ndalë presionin për lehtësimin e borxhit për Zambinë dhe të fokusohet në shmangien e një dështimi të qeverisë në vend, gjë që mund të ketë pasoja për ekonominë globale.

“Kontributi më i madh që SHBA mund të japë për çështjet e borxhit jashtë vendit është të përballet me problemin e saj të borxhit dhe të ndalojë sabotimin e përpjekjeve aktive të vendeve të tjera sovrane për të zgjidhur çështjet e tyre”, tha ambasada kineze në Zambia në një deklaratë ditën e djeshme.

Qeveria amerikane ka një tavan prej 31.4 trilionë dollarësh për sa mund të marrë hua dhe e arriti atë kufi të enjten.

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen zbatoi “masa të jashtëzakonshme” për të siguruar që qeveria amerikane mund të vazhdojë të paguajë faturat e saj në afat të shkurtër dhe më pas të udhëtojë në Afrikë. Në një vizitë në Zambia, ajo tha se ishte thelbësore që vendi të trajtonte barrën e rëndë të borxhit me Kinën.

Vendi dështoi të bënte një pagesë të detyrueshme prej 42.5 milionë dollarësh në nëntor 2020, duke u bërë kombi i parë sovran i Afrikës që falimentoi gjatë pandemisë COVID-19.

“Është marrë shumë kohë për të zgjidhur këtë çështje. Shtetet e Bashkuara janë të gjitha në Afrikë dhe të gjitha bashkë me të”, tha Yellen, ndërsa ajo promovoi frytet e një strategjie të re ekonomike “përfituese reciproke”.

Duke iu përgjigjur Yellen, Kina u fut në betejën midis ligjvënësve republikanë dhe administratës së presidentit demokrat Joe Biden mbi rritjen e kufirit të borxhit të SHBA-së për të lejuar më shumë huamarrje për të mbajtur qeverinë në funksion.

“Edhe nëse SHBA-ja një ditë e zgjidh problemin e saj të borxhit, ajo nuk është e kualifikuar për të bërë akuza të pabaza ose për të shtypur vendet e tjera për interesa egoiste”, thuhet në deklaratën e ambasadës kineze.

Aktualisht, 22 vende afrikane me të ardhura të ulëta ose janë tashmë në vështirësi borxhi ose në rrezik të lartë. Huadhënësit kinezë përbëjnë 12 % të borxhit të jashtëm privat dhe publik të Afrikës, i cili u rrit më shumë se pesëfish në 696 miliardë dollarë nga 2000 në 2020.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: