Sipas një raporti të CIA-s të lëshuar për zyrtarët amerikanë këtë javë, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu “beson se mund të shpëtojë duke mos përcaktuar një plan të pasluftës për Gazën”, pavarësisht presionit nga Joe Biden.

Netanyahu “ndoshta beson se mund të mbajë mbështetjen e shefave të tij të sigurisë dhe të parandalojë dezertimet” nga koalicioni i tij i krahut të djathtë duke diskutuar të ardhmen e Gazës në “terma të paqarta”, thuhet në raportin e 3 qershorit. Kjo është një nga analizat më të fundit të inteligjencës amerikane për qasjen e kryeministrit izraelit dhe vjen në një kohë kur qëndrimi i administratës Biden ndaj Izraelit ka ndryshuar qartë. Analiza thekson se si lideri izraelit po sfidon presionin nga anëtarët e qeverisë së tij dhe administratës së Bidenit dhe paralajmëron se ajo që Netanyahu ka thënë publikisht është ndoshta e vërtetë, domethënë se ai do të angazhohet seriozisht në periudhën e pasluftës vetëm pasi të kënaqë “ata që merr parasysh parametrat kryesorë të sigurisë, të cilat mund të zgjasin muaj.”.

Sipas CIA-s, këto parametra përfshijnë përfundimin e “operacioneve të mëdha ushtarake”, një term qëllimisht i paqartë për agjencinë e inteligjencës, si dhe eliminimin e komandantit ushtarak të Hamasit, Mohammed Deif.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: