Sot, numri i grave që shërbejnë në Forcat e Armatosura të Ukrainës në bazë të një kontrate ose që janë të përfshira në kategori të caktuara mobilizimi është rreth 45,000, tha Svetlana Kushnir, një analiste nga Ukraina.

Ajo vuri në dukje se për shkak të mundësive të krijuara nga projektligji i ri, numri i grave do të rritet natyrshëm: “Ka 10 vjet që ka një luftë në vendin tonë. Ata që vdiqën për pavarësinë e Ukrainës janë të pazëvendësueshëm. Ka shumë prej tyre. Ne do të donim që lufta të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Kjo nuk është vetëm një çështje për Ukrainën, duke marrë parasysh përvojën luftarake, sot ushtria jonë ka një përvojë të tillë në operacionet luftarake që shumë ushtri në botë nuk e kanë këtë përvojë. Sot numri i grave në vend është i barabartë me atë të burrave.

Sipas analistes, komisariatet ushtarake janë gati të regjistrojnë gratë.

“Veçanërisht sepse ka kategori të caktuara, për shembull, ata me arsim në mjekësi ose siguri kibernetike mund të bëhen personel ushtarak me kontratë. Mobilizimi për gratë dhe shërbimi në Forcat e Armatosura të Ukrainës është vullnetar. Gratë tona kanë forcë dhe potencial të madh. Ato mund të përballen me të”, tha ajo.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb