Zëdhënësi i lartë i ushtrisë izraelite tha se Hamasi nuk mund të mposhtet si një ideologji, duke bërë që qeveria të ripohojë shpejt se mbetet e angazhuar për shkatërrimin e grupit të rezistencës palestineze.

Më shumë se tetë muaj luftë, e shkaktuar nga sulmi i paprecedentë i Hamasit në 7 tetor mbi Izraelin, nuk kanë arritur të dëbojnë luftëtarët islamikë nga territori palestinez, por kanë sjellë shkatërrim të gjerë.

“Hamasi është një ideologji, ne nuk mund të eliminojmë një ideologji,” tha kundëradmirali Daniel Hagari për transmetuesin izraelit Channel 13.

“Të thuash se do të zhdukim Hamasin do të thotë të hedhim rërë në sytë e njerëzve. Nëse nuk ofrojmë një alternativë, në fund, do të kemi Hamasin.”

Komentet e tij u kundërshtuan shpejt nga zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, kabineti i të cilit ka deklaruar se ofensiva e saj në Gaza nuk do të përfundojë derisa Hamasi të mposhtet.

“Kabineti politik dhe i sigurisë i kryesuar nga kryeministri Netanyahu përcaktoi si një nga qëllimet e luftës shkatërrimin e kapaciteteve ushtarake dhe qeveritare të Hamasit”, tha zyra e tij në një deklaratë.

“IDF është sigurisht e përkushtuar për këtë.”

Sulmi i 7 tetorit që shkaktoi luftën rezultoi në vdekjen e 1,194 njerëzve në Izrael, kryesisht civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare izraelite.

Luftëtarët kapën gjithashtu 251 pengje. Prej tyre, 116 mbeten në Gaza, megjithëse ushtria thotë se 41 janë të vdekur.

Ofensiva hakmarrëse e Izraelit që synon eliminimin e Hamasit ka vrarë të paktën 37,396 njerëz në Gaza, kryesisht civilë, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit të goditur nga konflikti.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb