Rusia përshëndet çdo nismë paqeje për Ukrainën dhe kjo temë do të diskutohet gjatë bisedimeve në Kinë, tha sekretari i shtypit presidencial rus Dmitry Peskov.

“Ukraina do të diskutohet me siguri. Në përgjithësi, ne përshëndesim çdo iniciativë paqeje dhe, natyrisht, Moskës i pëlqen vizioni i palës kineze për perspektivat e mundshme, bazat e mundshme për përpjekjet për të zgjidhur situatën,” tha ai në një intervistë me Ren- TV.

Ai theksoi se një diskutim i nxehtë është përpara.

“Ne e dimë situatën në palën ukrainase, e cila përjashton çdo bisedë për vete edhe nga pikëpamja ligjore. Pra, procesi do të jetë i gjatë, por ne na pëlqen qëndrimi konstruktiv i palës kineze,” shtoi ai.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb