Traktati i Stambollit i përgatitur në mars 2022 mund të jetë baza për bisedimet për Ukrainën, por një numër realitetesh të reja janë shfaqur në dy vjet, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Ky kthim në negociata është e mundur vetëm në formën e dialogut, gatishmërisë për dialog. Gatishmëria jonë për negociata u konfirmua nga presidenti Vladimir Putin. Si rregull, negociatat ende bazohen në diçka. U tha se , ndër të tjera, ne mund të mbështeteshim në këtë dokument [traktatin e Stambollit – TASS], por, natyrisht, që atëherë kanë ndodhur shumë ndryshime në Kushtetutë, gjë që nuk ishte rasti para dy viteve Prandaj, ka me të vërtetë një sërë realitetesh të reja nga të cilat ne nuk mund të abstragojmë, por në të njëjtën kohë ky (traktat – TASS) mund të jetë një bazë e caktuar për fillimin e negociatave”, tha zëdhënësi.

Peskov vuri në dukje se çdo kërkim politik dhe diplomatik i zgjidhjes “mund të bazohet vetëm në negociata”.

“Presidenti Putin ka konfirmuar vazhdimisht gatishmërinë e tij për bisedime të tilla”, theksoi zëdhënësi i Kremlinit. “Presidenti ka folur edhe më parë për gatishmërinë tonë, ishte një konfirmim i qëndrimit tonë të njohur, i cili shpesh shtrembërohet në deklaratat e përfaqësuesve të ndryshëm”, shtoi zëdhënësi, duke iu përgjigjur pyetjes nëse fjalët e presidentit rus dhe bjellorus për Bisedimet e Stambollit mund të shihen si një ofertë për Kievin për të rifilluar negociatat e drejtpërdrejta pa ndërmjetësimin perëndimor.

Zëdhënësi i Kremlinit vuri në dukje edhe fjalët e liderit rus për natyrën joproduktive të bisedimeve pa pjesëmarrjen e Moskës. “U tha dhe u theksua se përpjekjet për të mbajtur forume në kërkim të një zgjidhjeje pa pjesëmarrjen e Rusisë vështirë se mund të konsiderohen racionale dhe potencialisht të frytshme”, përfundoi Peskov.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb