Në një telefonatë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky informoi Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së António Guterres mbi pasojat e një serie të re sulmesh raketore ruse.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në Twitter.

“Kam zhvilluar bisedime me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres.  Ai konfirmoi angazhimin e Ukrainës ndaj marrëveshjes së grurit. Ne jemi të gatshëm të mbetemi një garantues i sigurisë globale të ushqimit. I informuar për pasojat e terrorit raketor dhe shantazhit bërthamor nga RF”, shkroi Zelensky.

Reagimi i botës dhe i OKB-së ndaj veprimeve të Rusisë duhet të jetë i ashpër, theksoi Presidenti i Ukrainës.

Një kujtesë se, në mëngjesin e 31 tetorit 2022, Rusia nisi një tjetër sulm masiv raketor në territorin e Ukrainës. Janë dëmtuar një sërë objektesh infrastrukturore, shumica prej tyre, objekte të infrastrukturës energjetike.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, rusët hodhën 55 raketa të drejtuara nga ajri në territorin e Ukrainës. Dyzet e pesë prej tyre u qëlluan nga mbrojtësit ukrainas.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb