Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe Presidenti i Francës Emmanuel Macron diskutuan bashkëpunimin e mëtejshëm për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe aftësitë e tjera të mbrojtjes.

“Pata një bisedë të gjatë dhe të detajuar me Presidentin e Francës Emmanuel Macron për situatën aktuale”, postoi Zelensky në Twitter .

Presidenti falënderoi Macron për vendimin për transferimin e tankeve të lehta dhe APC-ve Bastion në Ukrainë, si dhe për intensifikimin e punës me partnerët në këtë drejtim.

“U ra dakord me Emmanuel Macron për bashkëpunim të mëtejshëm për të forcuar ndjeshëm mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe aftësitë e tjera të mbrojtjes. Ne gjithashtu ramë dakord të punojmë për zbatimin e Formulës së Paqes”, shtoi Presidenti.

Zelensky falënderoi Macron, duke vlerësuar lidershipin e tij që e afron fitoren e Ukrainës.

Siç raportohet, Presidenti i Francës Emmanuel Macron premtoi në fjalimin e tij të Vitit të Ri se do të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën “pa vonesë” dhe “deri në fitoren e saj”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb