Ukraina ka nevojë për një mburojë ajrore për të mbrojtur civilët dhe infrastrukturën kritike.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në Twitter , pas bisedës së tij telefonike me kryeministrin e Kanadasë Justin Trudeau.

“Pata një telefonatë me kryeministrin kanadez Justin Trudeau. Theksoi rëndësinë e një reagimi të fortë të G7 ndaj terrorit raketor rus. Ukraina ka nevojë për një mburojë ajrore për të mbrojtur civilët dhe infrastrukturën kritike”, shkroi Zelensky.

Mëngjesin e 10 tetorit 2022, Rusia nisi një sulm masiv raketor në territorin e Ukrainës. Që nga ora 17:00, u raportuan njëmbëdhjetë civilë të vrarë dhe rreth 90 të plagosur. Rreth 70 objekte u dëmtuan, duke përfshirë 29 objekte infrastrukturore kritike.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, trupat ruse përdorën 84 raketa lundrimi dhe 24 mjete ajrore pa pilot (UAV), duke përfshirë 13 dronë vetëvrasës Shahed-136 të prodhuar nga Irani. Ushtria ukrainase shkatërroi 56 objektiva ajrore, përkatësisht 43 raketa lundrimi dhe 13 UAV (duke përfshirë 10 dronë vetëvrasës).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb