Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka falënderuar Shtetet e Bashkuara dhe Presidentin Joe Biden për paketën e re të ndihmës për sigurinë për Ukrainën.

“Sot Departamenti Amerikan i Mbrojtjes njoftoi një paketë të re mbështetjeje sigurie prej 1.1 miliardë dollarësh për Ukrainën. Ne do të marrim edhe 18 HIMARS, pajisje të tjera kritike që do të afrojnë fitoren e Ukrainës. Një vendim shumë në kohë që tregon se shantazhi rus nuk funksionon. Mirënjohje Presidentit Biden dhe të gjithë miqve tanë amerikanë!” ka shkruar Zelensky.

Zelensky falënderoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara dhe Presidentin Joe Biden për paketën e re të ndihmës për mbrojtjen në adresën e tij të re video.

“Dhe sot dua të falënderoj Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Presidentin Biden personalisht për paketën e re të mbështetjes së mbrojtjes për vendin tonë në shumën prej më shumë se 1 miliard dollarë. Kjo është me të vërtetë e rëndësishme,” tha ai.

Të mërkurën, më 28 shtator, Shtëpia e Bardhë njoftoi ndarjen e 1.1 miliardë dollarëve si një paketë e re e ndihmës për sigurinë për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb