Presidenti Volodymyr Zelensky ka ftuar presidentët e Moldavisë, Republikës Çeke dhe të Ganës, si dhe kryeministrin e Irlandës, të marrin pjesë në Samitin e Paqes.

Presidenti falënderoi liderët e vendeve që tashmë kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në Samit dhe janë të gatshëm të ndihmojnë efektivisht në tërheqjen e liderëve.

“Sigurisht, ne diskutuam edhe agjendën tonë dypalëshe. Moldavia – kemi sfida të dukshme të përbashkëta dhe ndihmojmë njëri-tjetrin. Republika Çeke – Shpreha mirënjohjen time për iniciativën për artilerinë dhe më e rëndësishmja tani është zbatimi i plotë dhe i menjëhershëm i nismës. Gana – bota mbështetet në stabilitetin dhe zhvillimin e Afrikës. Kohët e fundit kemi hapur një ambasadë në Ganë dhe ky vend tani ka një ambasador të ri të akredituar në Kiev. Së bashku ne mund të shtojmë më shumë forcë në pjesët tona të botës. Irlanda – I falënderova për mbështetjen e shtetit dhe popullit tonë, i falënderova për faktin se Irlanda po përpiqet vërtet të na ndihmojë politikisht, por edhe në mbrojtjen e jetës, në çminimin e tokës sonë. Dhe kjo mbështetje do të rritet, më shumë territor i Ukrainës do të pastrohet nga minat dhe municionet ruse”, tha Zelensky.

Zelensky shtoi se Ukraina po e bën realitet Samitin e Paqes dhe qasjen ndaj paqes çdo ditë në një maratonë diplomatike.

Siç është raportuar, Samiti Global i Paqes do të mbahet më 15-16 qershor në Zvicër. Në të pritet të marrin pjesë krerë shtetesh dhe qeverish nga të gjitha kontinentet. Vendet pjesëmarrëse do të zhvillojnë një pozicion të përbashkët negociues dhe do ta paraqesin atë në Rusi.

Formula ukrainase për paqen është një mekanizëm diplomatik i propozuar nga Ukraina për të arritur një fund të drejtë të luftës së nisur nga Rusia.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb