Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përkujtoi pushtimin e gadishullit të Krimesë nga Rusia saktësisht 10 vjet më parë.

“Gjithçka filloi në Krime, ky revanshizëm rus, kjo luftë ruse ”, tha Zelensky në fjalimin e tij në video të mbrëmjes. Ajo ditë përcaktoi fatin e sigurisë ndërkombëtare dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, tha presidenti ukrainas.

Forcat speciale ruse pa shenja kombëtare në uniformat e tyre, të njohura edhe si “burrat e vegjël të gjelbër” në atë kohë, kishin filluar të pushtonin gadishullin dhe të çarmatosnin njësitë ukrainase.

Më 18 mars 2014, gadishulli u integrua përfundimisht në territorin rus nga Duma e Shtetit në Moskë. Ky vendim ende nuk njihet ndërkombëtarisht.

Zelensky theksoi se Krimea duhet t’i kthehet sovranitetit të Ukrainës . “Pikërisht atje, në Krime, e keqja ruse duhet të pësojë një disfatë vendimtare”, tha ai.

Forcat e armatosura ukrainase kishin arritur tashmë rezultate të rëndësishme në Detin e Zi, tha presidenti. “Ne po punojmë për të arritur rezultatet e nevojshme në qiell dhe në tokë në Krime.

Ripushtimi i të gjitha territoreve të pushtuara nga Rusia, duke përfshirë Krimenë, është një nga qëllimet e shpallura të luftës të Ukrainës në mbrojtjen e saj kundër ushtrisë së Moskës. Rusia tani ka aneksuar territoret e pushtuara dhe i konsideron ato si territor shtetëror sovran.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb