Lufta mund të ndalet vetëm kur Ukraina të çlirohet. Sapo Rusia të rrëzohet, jeta normale do të kthehet.

Kështu ka thënë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili ka lëshuar një video -adresim të enjten, më 29 shtator.

“Ukrainas!

Ne vazhdojmë aktivitetin tonë diplomatik për të siguruar që të gjithë partnerët e Ukrainës dhe të vendeve të botës të kuptojnë se çfarë hapash të rinj drejt përshkallëzimit po ndërmerren nga shteti terrorist këto ditë.

Kam folur sot me Presidentin e Polonisë Andrzej Duda dhe Kryeministrin e Italisë Mario Draghi. Kam pasur një takim me Presidentin e Asamblesë Kombëtare të Francës. Unë u jam mirënjohës partnerëve tanë që dënuan qartë referendumet e rreme ruse, për dënimin e tentativës për aneksimin e territorit tonë, të cilin Kremlini po përgatit aktualisht.

Unë u jam mirënjohës vëllezërve tanë polakë për mbështetjen e tyre të paçmuar të mbrojtjes dhe bashkëpunimin tonë për hir të sigurisë së përbashkët. Dhe sot, në një bisedë me Andrzej Duda, me zotin President, diskutuam se si mund të forcojmë më tej marrëdhëniet tona.

Ne diskutuam gjithashtu bashkëpunimin ndërkufitar. Ne duhet të bëjmë gjithçka që kombet tona të mos përballen me pengesa për marrëdhëniet ekonomike dhe të tjera.

Dëshiroj të falënderoj kryeministrin Draghi për dënimin parimor të hapave të Rusisë drejt përshkallëzimit. Shkëmbyem mendime për hapat e mëtejshëm në marrëdhëniet tona dypalëshe me Italinë dhe në marrëdhëniet shumëpalëshe në nivel të BE-së që mund të na ofrojnë të gjithëve në Evropë më shumë mbrojtje.

Vizita e parë ndonjëherë në Ukrainë nga Presidenti i Asamblesë Kombëtare të Francës po zhvillohet në një kohë vërtet historike. Në një kohë kur solidariteti midis liderëve në të gjitha nivelet është kritik për të ardhmen e një bote demokratike. Falënderova zonjën Presidente të Asamblesë Kombëtare të Francës dhe kolegët e saj deputetë për gatishmërinë e tyre për të vazhduar të na ndihmojnë të mbrojmë pavarësinë e Ukrainës dhe lirinë e të gjithë Evropës.

Kam biseduar sot me komunitetin universitar dhe figura publike të Zvicrës në bazë të Universitetit të Cyrihut. Është shumë e rëndësishme që Zvicra dhe qytetarët e saj të mos qëndrojnë neutralë dhe të mbështesin aspiratën tonë për të jetuar – për të jetuar të lirë dhe në paqe.

Të gjithë në botë e kuptojnë mirë se çfarë do të thoshte në të vërtetë një tentativë e tillë aneksimi. Nuk do të thotë çfarë shpreson Kremlini.

Sot ua shpjegova këtë popujve të Kaukazit, Siberisë dhe popujve të tjerë indigjenë të Rusisë. Dhe tani e përsëris për të gjithë në këtë vend: Rusia nuk do të marrë një territor të ri të Ukrainës. Rusia do t’i aneksohet katastrofës që ka sjellë në territorin e pushtuar të vendit tonë. Rusia do të barazohet me të ashtuquajturat “DPR” dhe “LPR” dhe do të përfundojë plotësisht ato institucione të shtetësisë normale që kanë mbetur ende në Rusi.

Okupatori e mbush territorin e okupuar të Ukrainës me varre, dhe ka gjithnjë e më shumë varre në territorin e vetë Rusisë. Okupatori ngre dhoma torturash në territorin e pushtuar – dhe do të mbushë të gjithë territorin e Rusisë me dhoma torturash. Kjo është mënyra e vetme që policia ruse dhe shërbimet speciale ruse do të punojnë tani. Ligji në Rusi është shfuqizuar. Dhe ata që sollën të gjitha këto vdekje, tortura, përdhunime nga Rusia do t’i çojnë në shtëpi.

Kudo në territorin e pushtuar, okupatori shkatërron çdo bazë jetese – ekonomi, sferë sociale, kulturë…

Privimi i gjithë shoqërisë ruse nga një ekonomi normale, një jetë e denjë dhe respekti për çdo vlerë njerëzore do të jetë çmimi për faktin se një person në Rusi dëshiron që kjo luftë të vazhdojë.

Kjo ende mund të ndalet. Por për ta ndaluar atë, duhet ta ndaloni atë në Rusi që dëshiron luftën më shumë se jetën. Jeta juaj, qytetarë të Rusisë.

Sot, ushtria ruse shkaktoi një tjetër sulm të poshtër ndaj civilëve në Mykolaiv – një predhë shpërtheu pranë një stacioni të transportit publik. Ka të vdekur, ka të plagosur… Sërish granatime në Kharkiv, rajoni Sumy, granatime të ashpra në Donbas, në jug të Ukrainës.

E gjithë kjo mund të ndalet vetëm në një mënyrë: çlirimi. Dhe para se të vinte Rusia, kishte jetë normale kudo në tokën ukrainase. Dhe kur Rusia të largohet, kur ta dëbojmë, jeta normale do të kthehet. Kjo është mënyra e vetme. Kjo është rruga drejt fitores sonë.

Nuk mund ta dimë se sa kohë do të duhet për të përfunduar këtë rrugë. Por ne e dimë se asnjë manipulim rus dhe asnjë krim rus nuk mund të na shtyjë nga kjo rrugë.

Sot arritëm të lirojmë nga robëria ruse edhe gjashtë qytetarët tanë. I jam mirënjohës të gjithëve që siguruan këtë punë!

Sot kemi rezultate të reja në vijën e parë.

Sot morëm elementë shtesë ndihme nga partnerët.

Kështu do të vazhdojë të jetë.

Nesër është një ditë tjetër e luftës sonë, një ditë tjetër në rrugën e fitores. A do të jetë e veçantë për ne? Do të jetë një ditë tjetër që do të na afrojë me sigurinë dhe paqen, me rivendosjen e integritetit tonë territorial. Sepse miliona ukrainas luftojnë dhe punojnë për këtë.

Nesër do të mbahet mbledhja e posaçme e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes, të cilën e kam thirrur unë. Do të ketë vendime.

Ne e dimë se si të reagojmë ndaj çdo veprimi rus.

Dhe së fundi. Këtë mëngjes kam nderuar kujtimin e të gjitha viktimave të Babyn Yar. I përjetshëm kujtimi për viktimat e nazizmit! Mallkim i përjetshëm për ata që përsërisin krimet e nazistëve!

Lavdi Ukrainës!”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb