Lufta e nisur nga Rusia shkatërroi dy milionë hektarë pyje në Ukrainë në më pak se gjashtë muaj dhe shkaktoi një krizë energjetike.

Këtë e deklaroi presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të Konferencës së 27-të të OKB-së për Ndryshimet Klimatike.

“Lufta ruse shkatërroi 2 milionë hektarë pyje në Ukrainë në më pak se gjashtë muaj! Jo çdo vend në botë ka një zonë të tillë pyjesh që u dogjën në Ukrainë nga granatimet ruse”, tha Zelensky.

Sipas tij, lufta ka shkaktuar një krizë energjetike që ka detyruar dhjetëra vende të rifillojnë prodhimin e energjisë me qymyr për të ulur çmimet e energjisë për njerëzit e tyre të paktën pak për të ulur çmimet që po rriten në mënyrë tronditëse për shkak të veprimeve të qëllimshme ruse. Lufta ruse solli një krizë akute ushqimore në botë, e cila goditi më keq ato vende që vuajnë nga manifestimet ekzistuese të ndryshimeve klimatike, thatësirat katastrofike, përmbytjet në shkallë të gjerë.

“Ne duhet të kontrollojmë çdo ditë situatën në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë. Nëse nuk ka rrjedhje rrezatimi? Ushtria ruse e ka kthyer de fakto këtë termocentral bërthamor në një terren trajnimi ushtarak. Ata vazhdimisht ‘luajnë’ me lidhjen dhe shkëputjen e termocentralit dhe reaktorëve bërthamorë nga rrjeti elektrik. Ky është një rrezik i drejtpërdrejtë i një fatkeqësie rrezatimi. Kush do të kujdeset, për shembull, për sasinë e gazeve serrë në atmosferë nëse një pjesë e Evropës ose Lindjes së Mesme, dhe ndoshta Afrika veriore, Zoti na ruajt, mbulohen nga një re rrezatimi pas një aksidenti në Zaporizhzhia? Vitin e kaluar as që mund ta imagjinonim një pyetje të tillë, por këtë vit Rusia i ka shtruar dhjetëra pyetje të tilla botës”, tha Zelensky.

Presidenti vuri në dukje se askush nuk mund të qëndrojë anash problemeve të mjedisit dhe ndryshimeve klimatike.

“Askush nuk mund të qëndrojë mënjanë. Dhe sa më i varfër të jetë personi, aq më i varfër familja, aq më i varfër vendi, aq më të dhimbshme do të jenë efektet e ndryshimeve klimatike për ta. Megjithatë, kjo vlen edhe për të gjitha kombet e pasura, është e pamundur të blesh shkatërrimin e klimës”, theksoi Zelensky.

Siç është raportuar, konferenca e OKB-së për ndryshimet klimatike mbahet në Sharm El-Sheikh më 6-8 nëntor 2022. Aty u hap një pavijon ukrainas, kushtuar krimeve klimatike të Rusisë dhe pasojave të tyre globale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb