Presidenti amerikan Joe Biden ende nuk ka konfirmuar nëse do të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të paqes në Zvicër.Dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka lëshuar një paralajmërim të ashpër përpara samitit, duke thënë se mungesa e homologut të tij amerikan Joe Biden do të përfaqësonte një “duartrokitje” për Vladimir Putinin e Rusisë.

Ndërsa SHBA synon të marrë pjesë në takimin e planifikuar të zhvillohet midis 16 dhe 17 qershorit, nuk ka konfirmuar ende nëse Biden, një avokat i vendosur i Kievit dhe aleancës transatlantike, do të ishte ai që do të përfaqësonte vendin.

Biden ka të ngjarë të marrë pjesë në një samit të G7 më 13-15 qershor, por mund të anashkalojë rastin zviceran për të marrë pjesë në një mbledhje fondesh për fushatën në Los Anxhelos.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: