Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se nëse Uashingtoni dështon të ofrojë ndihmë për Kievin , Ukraina do të detyrohet të tërhiqet gradualisht.

“Nëse nuk ka mbështetje nga ana e SHBA-së, kjo do të thotë se nuk kemi mbrojtje ajrore, nuk kemi raketa Patriot, nuk kemi bllokues për luftë elektronike, nuk kemi predha artilerie 155 milimetrash”, tha ai. “Do të thotë që do të kthehemi, do të tërhiqemi, hap pas hapi, me hapa të vegjël”.

Zelensky gjithashtu përmendi se Ukrainës i mungojnë mjaftueshëm përgjues dhe armë të tjera të mbrojtjes ajrore.

“Kjo është e vërtetë. Unë nuk dua që Rusia të dijë se sa raketa të mbrojtjes ajrore kemi, por në thelb, ju keni të drejtë,” tha ai. “Pa mbështetjen e Kongresit, ne do të kemi një deficit të madh raketash. Ky është problemi. Ne po rrisim sistemet tona të mbrojtjes ajrore, por kjo nuk mjafton.”

Diku tjetër në fjalët e tij, ai përcolli se Ukraina po përpiqet të zbulojë alternativa për të shmangur tërheqjen.

Kjo vjen pasi aleati i SHBA thuhet se po përballet me një mungesë kritike të municioneve në luftë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb