Ukraina pret miratimin e kornizës së negociatave dhe fillimin e negociatave për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian në qershor, tha presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij me video të mbrëmjes.

“Sapo kam folur me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Ne jemi duke përgatitur në mënyrë aktive fazën e ardhshme të afrimit me Bashkimin Evropian për qershorin,  presim miratimin e kornizës së negociatave dhe fillimin aktual të negociatave për pranimin e Ukrainës”, theksoi Zelensky.

Ai theksoi se Ukraina dhe ukrainasit e meritojnë këtë dhe se BE-ja gjithashtu ka nevojë për këtë hap.

“Dhe Bashkimi Evropian ka nevojë për këtë hap jo vetëm politikisht, pasi është burimi jetësor i Bashkimit Evropian që të jetë një projekt evropian që nuk lë askënd jashtë BE-së, askënd që vërtet shpall vlerat evropiane,” tha ai.

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metzola, më herët tha se Parlamenti Evropian do të mbështesë plotësisht Ukrainën në të gjitha fazat e rrugës së saj drejt anëtarësimit në BE.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb