Mbreti Karli i III-të  ka anuluar të gjitha vizitat e tij të planifikuara këtë javë, duke përfshirë një udhëtim në një projekt në Crewe që ndihmon familjet në varfëri duke ofruar ushqim, këpucë dhe mobilje.

Kjo është shtyrë pasi orari i Mbretit është ndryshuar për të shmangur çdo udhëtim që mund të “shqetësojë” nga fushata zgjedhore.

Sidoqoftë, Mbreti do të vazhdojë të shkojë në ngjarje të mëdha kombëtare të planifikuara si përkujtimet e Ditës D muajin e ardhshëm dhe ngjarjet mbretërore si festat e kopshtit do të vazhdojnë.

Ka një vizitë shtetërore japoneze që pritet gjatë fushatës zgjedhore, por çdo vendim për anulimin e saj do të merret nga Ministria e Jashtme.

Mbretërimi i Karlit të III-të ka pasur tashmë dy kryeministra Liz Truss dhe Sunak por kjo do të jetë fushata e tij e parë zgjedhore e përgjithshme si monark, shkruajnë mediat e huaja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: