Në një takim të nivelit të lartë të kryesuar nga Presidenti i Përkohshëm i Iranit, Mohammad Mokhbar, Kryetari i Parlamentit dhe krerët e Gjyqësorit vendosën që zgjedhjet presidenciale në Iran të mbahen më 28 qershor.

Sipas mediave iraniane, sipas vendimit të marrë në takimin e nivelit të lartë, regjistrimi i kandidatëve për president do të bëhet nga data 30 maj deri më 3 qershor, ndërsa fushata për zgjedhjet presidenciale do të zhvillohet nga 12 deri më 27 qershor.

Zgjedhjet presidenciale në Iran po mbahen për shkak të vdekjes së papritur të presidentit Ibrahim Raisi në një aksident me helikopter.

Sipas mediave iraniane, autoritetet kanë nisur një hetim për aksidentin e helikopterit. Shefi i Shtabit të Ushtrisë iraniane, gjeneralmajor Mohammad Bagheri, ka formuar një komitet hetimor i cili është krijuar nën kryesimin e brigadierit Ali Abdullahi.

Sipas mediave iraniane, anëtarët e komitetit mbërritën në vendin e aksidentit dhe filluan një hetim për të zbuluar arsyet e shkatërrimit të helikopterit të presidentit Ibrahim Raisi.

Helikopteri i Presidentit të Iranit është rrëzuar pasditen e së dielës. Mediat iraniane pretenduan se aksidenti ishte shkaktuar nga një defekt teknik, por defekti nuk ishte i qartë.

Ish-ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif, tha se helikopteri u rrëzua për shkak të sanksioneve të SHBA-së, sepse industria e aviacionit është ndaluar nga SHBA-ja që t’i shesë gjëra Iranit.

Kreu i Organizatës së Menaxhimit të Fatkeqësive të Iranit, Mohammad Hassan Nami, tha se pavarësisht zjarrit të shkaktuar nga rrëzimi i helikopterit, trupat e Presidentit Ibrahim Raisi, Ministrit të Jashtëm Hossein Amir Abdollahian dhe të gjithë personave të tjerë janë të identifikueshëm dhe për këtë arsye nuk ka nevojë për teste të ADN-së.

Ai tha se trupi i Ajatollah Muhamed Ali Al-Hashim u gjet në gjendjen më të mirë.

Ai ishte gjallë deri një orë pas rrëzimit të helikopterit dhe kishte folur me shefin e zyrës presidenciale, Ghulam Hussain Ismaili.

Pir Hossein, kreu i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe të Iranit, ka mohuar se Irani mbështetej në ndihmën e huaj për të gjetur rrënojat e helikopterit.

Në një intervistë, Pir Hussain deklaroi se të gjitha operacionet e kërkim-shpëtimit u kryen me ndihmën e autoriteteve iraniane dhe dronëve. Mbetjet e helikopterit u gjetën në orën pesë të mëngjesit të së hënës.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb