Të paktën 70 persona janë të zhdukur në zonën Hpakant të Mianmarit, kjo pasi dje rrëshqiti dheu në një minierë nefriti.

Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar aktualisht, ku shumica e viktimave besohet të jenë minatorë pa kontratë të ligjshme pune.

Mianmari është burimi më i madh në botë i nefritit, por në minierat e këtij shteti ka pasur për vite me radhë incidente të tilla.

Miniera e Jade është e ndaluar për punë në Hpakant, por vendasit atje shpesh kundërshtojnë rregulloret, pasi duhet të punojnë për shkak të kushteve të varfëra.

Disa ditë më parë, të paktën 10 minatorë të pakualifikuar u zhdukën nga një rrëshqitje dheu në një bllok nefriti në Hpakant.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb