Një nga bankierët miliarderë më të profilit të lartë në Kinë është zhdukur, ka raportuar kompania e tij.

Bao Fan, shefi ekzekutiv i China Renaissance Holdings, nuk ishte në gjendje të kontaktohej ditët e fundit, tha firma në një përditësim të tregut të enjten.

Z. Bao është një ndërmjetës kryesor i marrëveshjeve në Kinë, klientët e të cilit përfshijnë kompanitë kryesore të teknologjisë Didi dhe Meituan.

Njoftimi i firmës së tij ka ripërtërirë shqetësimet për një goditje të mundshme të Pekinit ndaj figurave të financave dhe teknologjisë.

Aksionet e firmës së investimeve ranë të premten, pasi ajo u tha aksionarëve se “nuk kishte qenë në gjendje të kontaktonte zotin Bao Fan”.

Bordi shtoi se nuk ishte në dijeni të “ndonjë informacioni që tregon se padisponueshmëria e z. Bao është ose mund të lidhet me biznesin dhe/ose operacionet e grupit”.

Kur u pyet për komente të mëtejshme, China Renaissance i referoi BBC-së njoftimin e saj në Bursën e Hong Kongut.

Kompania nuk specifikoi se sa kohë z. Bao ishte zhdukur. Gazeta kineze e lajmeve të biznesit Caixin citoi burime duke thënë se stafi nuk kishte mundur ta kontaktonte atë për dy ditë.

Rrjeti i biznesit raportoi gjithashtu se presidenti i firmës, Cong Lin, ishte marrë nga autoritetet shtatorin e kaluar për punën e tij të mëparshme në bankën shtetërore ICBC.

China Renaissance duket se nuk e ka komentuar situatën e zotit Cong. Ai nuk është më i listuar si ekzekutiv në faqen e kompanisë dhe në raportin e saj më të fundit të përkohshëm.

Zhdukja e zotit Bao, një nga investitorët kryesorë të teknologjisë në Kinë ka ngjallur përsëri një histori të drejtuesve kinezë që u zhdukën papritur për periudha kohore pa asnjë shpjegim.

Të paktën gjysmë duzinë miliarderësh në vitet e fundit janë zhdukur për periudha pas raportimeve të përplasjeve me Partinë Komuniste, sipas Revistës Forbes.

Në disa raste ata dyshohej se ishin futur në grackën e korrupsionit, taksave apo hetimeve të tjera për sjellje të pahijshme.

Mungesat e dukshme përfshinin atë të themeluesit të grupit Fosun, Guo Guangchang, i cili është quajtur Warren Buffet i Kinës, i cili u zhduk për disa ditë në 2015.

Biznesmeni kinezo-kanadez Xiao Jianhua u arrestua gjithashtu në vitin 2017 dhe vitin e kaluar u burgos për korrupsion.

Në fund të vitit 2020, themeluesi i Alibaba, Jack Ma gjithashtu u zhduk nga publiku për tre muaj, pasi bëri komente kritike ndaj rregullatorëve të tregut. Ai duhej të listonte publikisht firmën e tij të pagesave dixhitale Ant Financial – gjë që ka shumë të ngjarë ta bënte atë njeriun më të pasur në Kinë.

Bao konsiderohet si një lojtar i madh në industrinë e teknologjisë së Kinës, pasi ka ekzekutuar disa nga bashkimet e saj më të mëdha, duke përfshirë atë të aplikacioneve të udhëtimit Didi dhe Kuaidi, dhe platformat e shpërndarjes së ushqimit Meituan dhe Dianping.

Ai themeloi China Renaissance në 2005, e cila që atëherë është rritur në një institucion të madh financiar kinez.

Banka veproi si këshilltare për ofertat publike fillestare të faqeve të tregtisë elektronike JD.com dhe Kuashou, si dhe listimin e Didi në Bursën e Nju Jorkut në 2021.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb