Kremlini shmang pyetjet ndaj Ministrit të Mbrojtjes mes raporteve për probleme shëndetësore.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov të enjten shmangu pyetjet e CNN në lidhje me shëndetin e ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu, i cili nuk është parë në publik për gati një javë, nëse jo më shumë.

“Ministri i Mbrojtjes ka shumë çështje për t’u marrë momentin”, tha Peskov kur CNN pyeti për mungesën e Shoigut.

“Operacioni special ushtarak po vazhdon. Natyrisht, tani nuk është saktësisht koha për aktivitet mediatik, kjo është mjaft e kuptueshme.”

Kur u pyet nga CNN nëse ai mund të kundërshtonte një raport të gazetës së pavarur hetimore ruse Agentnstvo, duke cituar burime anonime në ministri duke thënë se Shoigu ka probleme shëndetësore, Peskov refuzoi ta bënte këtë.

“Nuk mundem. Ju nuk duhet të dëgjoni median Agenstvo. Ju lutemi drejtojini [këto pyetje] Ministrisë së Mbrojtjes.”

Shoigu u shfaq në një transmetim të Channel One më 18 mars, për të cilin media ruse tha se ishte nga ajo ditë, por gazetarët rusë kanë spekuluar se ngjarja që po transmetohej ishte nga 11 marsi.

Peskov konfirmoi gjithashtu se njeriu i brendshëm i qeverisë ruse për një kohë të gjatë, Anatoly Chubais, la punën e tij si i dërguari i presidentit Vladimir Putin për klimën, por mohoi çdo njohuri për kundërshtimin e tij të raportuar ndaj pushtimit të Ukrainës.

“Jo, Kremlini nuk di asgjë për këtë”, tha Peskov për CNN kur u pyet për të komentuar raportet që sugjeronin se Chubais u largua nga puna për shkak të luftës në Ukrainë.

Peskov konfirmoi gjithashtu se një letër dorëheqjeje do t’i dërgohej vetë Putinit.

“Ata që emërohen me dekret presidencial shkruajnë [letrat e dorëheqjes] drejtuar Putinit”, shtoi ai.

Peskov tha se Chubais nuk kishte qenë një punonjës i qeverisë me kohë të plotë dhe po punonte mbi baza vullnetare.

Chubais fillimisht u bë i njohur si ministër i financave i ish-presidentit Boris Yeltsin në vitet 1990 përpara se të vazhdonte të mbante poste të fuqishme në industrinë ruse të energjisë.

Ai la punën e tij si i dërguari special i Putinit për mjedisin të mërkurën, duke e bërë atë figurën më të profilit të Kremlinit që dha dorëheqjen që nga fillimi i luftës një muaj më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb