Trupat e Mbretit qëlluan 41 të shtëna në Hyde Park dhe 62 të tjera në Kullën e Londrës për të shënuar pranimin e Mbretit.

Mbreti i Armëve Garter shpalli “God Save The King” dhe Trumbetistët e Shtetit japin përshëndetjen mbretërore.
Më pas u luajt Himni Kombëtar dhe pasoi nga tre brohoritje për Madhërinë e Tij Mbretin.

Mbreti i ri nderoi nënën e tij, por kjo ishte pika kur Charles filloi të priste me padurim mbretërimin e tij.

Përpara radhëve të politikanëve të lartë dhe figurave publike të Këshillit të Aderimit, Mbreti Charles ia kushtoi pjesën tjetër të jetës së tij shërbimit si monark.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ishte një përzierje e ritualit, gjuhës së zbukuruar dhe prakticitetit kushtetues.

Charles tani është kreu i shtetit dhe këtu ishte transferimi i pandërprerë dhe simbolik nga një mbretërim në tjetrin, me betime dhe nënshkrime.

Boja e përdorur i ishte dhënë nga djemtë e tij, Princi William dhe Princi Harry.
Njoftimet konfirmuan gjithashtu se dita e funeralit shtetëror të Mbretëreshës do të ishte një festë publike.

Mbreti po merrte publikisht përgjegjësitë e tij të reja, duke premtuar se do të ndiqte shembullin e Mbretëreshës. Ishte koreografia e vazhdimësisë.

The Garter King of Arms deklaroi: “Tre brohoritje për Madhërinë e Tij Mbretin. Hip-Hip…” tri herë, me Gardën e Mbretit që përgjigjet “Hooray” çdo herë, ndërsa ngrinte kapelet e tyre të lëkurës së ariut mbi kokë.

Anëtarët e publikut janë pranuar nga në Gjykatën Friary për të dëshmuar shpalljen e mbretit Charles III.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: